Plastikowe butelki
Pixabay/Hans/CC0 1.0 https://creativecommons.org/publicdomain/zero/1.0/

Pierwsze recyklomaty w Polsce – gdzie wymienimy puste butelki na zniżki?

Plastikowe butelki
Pixabay/Hans/CC0 1.0 https://creativecommons.org/publicdomain/zero/1.0/

W Warszawie stanęły dwa recyklomaty, w których będzie można wymienić butelki i puszki na bilety do kina i inne nagrody. Do końca roku ma się pojawić jeszcze osiem automatów. Inicjatywa Miasta Stołecznego Warszawy, Fundacji Nasza Ziemia oraz Coca-Coli ma zachęcić do segregacji śmieci. 

Świadomość problemu plastikowych odpadów z każdym rokiem rośnie. Wiele osób jednak nadal nie przejmuje się segregacją śmieci, która jest jednym z pierwszych kroków do bycia eko. Nagrody z recyklomatów mają pokazać mieszkańcom Warszawy, że  recykling może być prosty i przyjemny.

Jak działają recyklomaty?

Aby skorzystać z recyklomatu, należy pobrać aplikację mobilną ETS Portfel, dostępną na Androida i iOS. Puszkę lub butelkę wrzucamy w specjalne okienko. Najpierw jednak skanujemy indywidualny kod QR, który dostępny jest w naszej aplikacji. Śmieci należy wrzucać pojedynczo, a recyklomat sam poddaje je segregacji. Można wrzucać butelki plastikowe i inne opakowania z oznaczeniem PET, szklane butelki i puszki aluminiowe.

Za przyjęte butelki i puszki przyznawane są specjalne punkty, które potem można wymieniać na nagrody.

Zniżki i nagrody za zużyte butelki

Punkty, które otrzymamy możemy wymienić na różne nagrody. Dostępne są bilety do kina sieci Multikino, kupony na kawę w Costa Coffee, bilety do Teatru Dramatycznego, a także zniżki na spektakle w Teatrze Capitol.

Gdzie znajdują się pierwsze recyklomaty?

Pierwsze recyklomaty zostały postawione w dwóch warszawskich lokalizacjach - na pl. Bankowym i przy ul. Ząbkowskiej. Do końca 2019 roku w Warszawie ma się pojawić aż 10 recyklomatów, w takich lokalizacjach jak: pole Mokotowskie, plac Narutowicza, okolice Urzędu Dzielnicy Ursynów, Urzędu Dzielnicy Wilanów i przy Białołęckim Ośrodku Kultury.

Chcieliśmy zadbać o to, żeby maszyny stanęły w różnych miejscach miasta, żeby nie dawać wrażenia, że są to unikalne urządzenia jedynie dla użytkowników ze ścisłego centrum. - oznajmił wiceprezydent Warszawy Michał Olszewski.

 

 

Więcej na temat zdrowie kupony rabatowe
Przeładuj

Tak wygląda grób Pawła Królikowskiego rok po śmierci. Rodzina jest bezsilna. Chcą postawić mu pomnik, ale jest problem

zobacz 00:43