Plastikowe butelki
Pixabay/Hans/CC0 1.0 https://creativecommons.org/publicdomain/zero/1.0/

Pierwsze recyklomaty w Polsce – gdzie wymienimy puste butelki na zniżki?

Plastikowe butelki
Pixabay/Hans/CC0 1.0 https://creativecommons.org/publicdomain/zero/1.0/

W Warszawie stanęły dwa recyklomaty, w których będzie można wymienić butelki i puszki na bilety do kina i inne nagrody. Do końca roku ma się pojawić jeszcze osiem automatów. Inicjatywa Miasta Stołecznego Warszawy, Fundacji Nasza Ziemia oraz Coca-Coli ma zachęcić do segregacji śmieci. 

Świadomość problemu plastikowych odpadów z każdym rokiem rośnie. Wiele osób jednak nadal nie przejmuje się segregacją śmieci, która jest jednym z pierwszych kroków do bycia eko. Nagrody z recyklomatów mają pokazać mieszkańcom Warszawy, że  recykling może być prosty i przyjemny.

Jak działają recyklomaty?

Aby skorzystać z recyklomatu, należy pobrać aplikację mobilną ETS Portfel, dostępną na Androida i iOS. Puszkę lub butelkę wrzucamy w specjalne okienko. Najpierw jednak skanujemy indywidualny kod QR, który dostępny jest w naszej aplikacji. Śmieci należy wrzucać pojedynczo, a recyklomat sam poddaje je segregacji. Można wrzucać butelki plastikowe i inne opakowania z oznaczeniem PET, szklane butelki i puszki aluminiowe.

Za przyjęte butelki i puszki przyznawane są specjalne punkty, które potem można wymieniać na nagrody.

Zniżki i nagrody za zużyte butelki

Punkty, które otrzymamy możemy wymienić na różne nagrody. Dostępne są bilety do kina sieci Multikino, kupony na kawę w Costa Coffee, bilety do Teatru Dramatycznego, a także zniżki na spektakle w Teatrze Capitol.

Gdzie znajdują się pierwsze recyklomaty?

Pierwsze recyklomaty zostały postawione w dwóch warszawskich lokalizacjach - na pl. Bankowym i przy ul. Ząbkowskiej. Do końca 2019 roku w Warszawie ma się pojawić aż 10 recyklomatów, w takich lokalizacjach jak: pole Mokotowskie, plac Narutowicza, okolice Urzędu Dzielnicy Ursynów, Urzędu Dzielnicy Wilanów i przy Białołęckim Ośrodku Kultury.

Chcieliśmy zadbać o to, żeby maszyny stanęły w różnych miejscach miasta, żeby nie dawać wrażenia, że są to unikalne urządzenia jedynie dla użytkowników ze ścisłego centrum. - oznajmił wiceprezydent Warszawy Michał Olszewski.

 

 

Więcej na temat zdrowie kupony rabatowe
Przeładuj

Dlaczego Michał Gała odszedł z Teamu X? Skomentował też "ucieczkę" Lexy Chaplin!

zobacz 03:47