Lampki wiszące.
©meepoohyaphoto/fotolia

Jak zaaranżować oświetlenie salonu w stylu skandynawskim: żyrandole, lampy podłogowe, kinkiety i lampiony

Lampki wiszące.
©meepoohyaphoto/fotolia

Oświetlenie salonu w stylu skandynawskim to przede wszystkim lampy sufitowe i podłogowe w neutralnych kolorach i prostych formach. Dodatkowy nastrój tworzy się z pomocą małych lampek, kinkietów, świeczek i lampionów.

Wnętrza w stylu skandynawskim mogą wydawać się zimne i surowe. Domową atmosferę, ciepło i gościnność można do niego wprowadzić za pomocą oświetlenia.

Skandynawskie lampy do salonu: jakie wybrać?

Skandynawia to region, w którym przed dużą część roku brakuje naturalnego światła. Odpowiedni dobór sztucznego oświetlenia jest więc szczególnie ważny. Lampy, żyrandole, kinkiety powinny być przede wszystkim funkcjonalne. Zazwyczaj mają bardzo proste formy i wzornictwo, bez zbędnych zdobień i błyszczących elementów. Oświetlenie w stylu skandynawskim charakteryzuje się też naturalną kolorystyką (biel, czerń, odcienie beżu i szarości) i wykorzystaniem naturalnych materiałów. Lampy do salonu w tym stylu wykonuje się ze szkła, metalu, papieru i elementów drewna. Należy unikać tworzyw sztucznych, kryształów i ich imitacji.

Oświetlenie sufitowe w salonie w stylu skandynawskim

Sufitowe lampy wiszące i żyrandole mają za zadanie rozjaśnić całe pomieszczenie lub tylko jego część, na przykład stół. W stylu skandynawskim bardzo popularne są lampy zawieszone na długich kablach. Ich klosze są najczęściej wykonane z metalu lub przezroczystego szkła. Można je powiesić pojedynczo lub w grupach – bardzo efektownie wyglądają dwie lub trzy lampy umieszczone blisko siebie.

Lampy podłogowe i lampy stojące – niezbędne elementy salonu skandynawskiego

Oświetlenie sufitowe dostarcza największą ilość światła, ale to lampy podłogowe tworzą delikatny, nastrojowy klimat we wnętrzach skandynawskich. Klasyczne lampy podłogowe mają najczęściej tekstylne abażury, ale coraz częściej spotyka się też takie wykonane z papieru. Lampy tego typu ładnie rozpraszają światło i doskonale sprawdzą się jako dodatkowe oświetlenie. Hitem ostatnich sezonów są lampy podłogowe umieszczone na długich wysięgnikach. Wyglądają bardzo efektownie i są praktyczne – strumień światła można kierować w dowolnym kierunku w zależności od aktualnych potrzeb.

Dodatkowe oświetlenie salonu: lampiony, świeczki, kule cotton balls

Oświetlenie górne i podłogowe w salonie można uzupełnić jeszcze mniejszymi stojącymi lampkami i kinkietami. Elementy obowiązkowe w stylu skandynawskim to też lampiony i świeczki, które pomogą stworzyć nastrojową atmosferę podczas zimowych wieczorów. Oryginalnym rozwiązaniem są też kule w rodzaju cotton balls, które wprowadzają dużo ciepła i podkreślają modny charakter wnętrza.


 

 

Przeładuj

Grzegorz Hyży zniknął z sieci! Co się z nim dzieje? Tłumaczy Agnieszka Hyży!

zobacz 02:15