Pokój dziecięcy z łóżeczkiem, krzesłem, lampą, oknem i zabawkami
©denisismagilov/Fotolia.com

Oświetlenie w pokoju dla dziecka: jak rozmieścić punkty światła i zadbać o bezpieczeństwo

Pokój dziecięcy z łóżeczkiem, krzesłem, lampą, oknem i zabawkami
©denisismagilov/Fotolia.com

W pokoju dziecięcym należy zastosować zarówno oświetlenie sufitowe, jak i punktowe źródła światła, na przykład różnego rodzaju lampy i kinkiety. Mała lampka powinna znaleźć się przede wszystkim na biurku i w okolicy łóżka.

 

Oświetlenie do pokoju dziecięcego może być bardzo ciekawe. Najmłodszym na pewno przypadną do gustu kolorowe lampki i żyrandole ze zwierzątkami czy postaciami z bajek.

Zainstaluj kilka źródeł światła: oświetlenie sufitowe i punktowe

Oświetlenie górne daje najwięcej światła i równomierne rozjaśnia cały pokój. Żyrandole i lampy sufitowe włączaj na przykład podczas zabaw, sprzątania pokoju czy spotkań dziecka z kolegami. Górne światło nie jest jednak wystarczające w każdej sytuacji. W pokoju dziecięcym zainstaluj także oświetlenie punktowe, na przykład kinkiety i lampy. Małą lampkę umieść przy łóżku dziecka – jest niezbędna do czytania. Dla dzieci, które boją się ciemności będzie to dodatkowe udogodnienie. Delikatne światło nie zaburzy snu, ale zapewni komfort psychiczny. W pokoju niemowlaka zadbaj o oświetlenie w miejscach, w których przewijasz i pielęgnujesz maluszka. Planując rozmieszczenie światła, szczególną uwagę zwróć na to, żeby żarówka nie świeciła prosto w oczy twojej pociechy.

Lampki na biurko i w miejscu do nauki – pamiętaj o funkcjonalności

Biurko dla dziecka powinno być doświetlone dodatkową lampką. Żarówkę ustaw tak, żeby światło padało na całą powierzchnię roboczą. Jeśli twoje dziecko jest praworęczne, lampkę zamontuj w lewej strony. Jeśli jest leworęczne – z prawej. Dzięki temu uczeń nie będzie zasłaniał ręką światła padającego na zeszyt lub książkę. Lampkę możesz umieścić także centralnie, przed dzieckiem. Pamiętaj jednak, żeby światło przy biurku nie było zbyt intensywne i nie raziło dziecka. Wybierz żarówki o barwie białej lub mlecznej (nie przezroczystej) oraz lampkę z grubą obudową.

Zadbaj o bezpieczeństwo dziecka i wybierz oświetlenie odpowiednie dla najmłodszych

Montując oświetlenie w pokoju dla dziecka, nie zapomnij o tym, co najważniejsze – o zdrowiu i bezpieczeństwie malucha. Pamiętaj o przestrzeganiu podstawowych zasad:

  • ogranicz liczbę odkrytych kabli i przewodów zasilających w zasięgu dziecka,
  • zabezpiecz kontakty elektryczne specjalnymi blokadami,
  • nie stawiaj lamp na podłodze – dziecko może się o nie potknąć,
  • małych lampek nie stawiaj w zasięgu rąk malucha (np. na komodzie) – dziecko może je ściągnąć na siebie,
  • zadbaj, żeby lampki i inne źródła światła były wykonane z nienagrzewających się i nietopliwych materiałów,
  •  jeśli lampki są zasilane bateriami, upewnij się, że dziecko nie będzie miało możliwości ich wyjąć. Połknięcie baterii zagraża życiu dziecka.

 

 

Przeładuj

Pierwsza scena filmu "Artyści przeciw nienawiści" zaczyna się od... przekleństw Dody! Artystka zdradza kulisy tej sytuacji

zobacz 00:49