Na środku łazienki stoi wanna, nad nią wiszą trzy lampy.
©ALDECAstudio/Fotolia.com

Zasady dobierania oświetlenia do łazienki: główne źródło światła i lampy nad lustrem

Na środku łazienki stoi wanna, nad nią wiszą trzy lampy.
©ALDECAstudio/Fotolia.com

Lampy łazienkowe nad lustro powinny dawać jasne światło. Najlepiej, aby nie zmieniało ono koloru twarzy. Przydaje się szczególnie przy wykonywaniu makijażu.

 

Projektując łazienkę, warto zamontować dwa niezależne obwody elektryczne. Jeden powinien włączać oświetlenie główne, a drugi lampę nad lustrem. Dzięki temu światła można włączać osobno i oszczędzać energię.

Zasady dobierania oświetlenia do łazienki

Podstawowe zasady, którymi warto kierować się, dobierając oświetlenie główne do łazienki:

  • W łazience najważniejsze jest oświetlenie ogólne. Powinno jednolicie oświetlać całość pomieszczenia. Łazienka o powierzchni 6 metrów kwadratowych powinna być oświetlona odpowiednikiem światła żarówki o mocy 75 W.
  • Lampa może znajdować się pod sufitem. Klosz powinien przepuszczać dużą ilość światła. Może być przezroczysty lub matowy.
  • Kolorowe klosze przyciemniają światło i zmieniają jego barwę, dlatego nie warto ich kupować do łazienki, gdzie ważne jest wyraźne światło.
  • Zamiast plafonu sufitowego można też wybrać opcję sufitu podwieszanego, w którym zostaną umieszczone zwykłe, halogenowe lub LEDowe żarówki. To dobry sposób na oświetlenie w małej łazience. Pozwala wykorzystać przestrzeń, z której i tak z reguły nie korzystamy.
  • W łazience, szczególnie niewielkiej, nie sprawdzi się lampa wisząca. Zabiera niepotrzebnie miejsce i krępuje swobodę ruchów osób korzystających z łazienki.
  • Lampa stojąca to złe rozwiązanie. W związku z możliwością jej zamoczenia, może porazić prądem.
  • Źródło światła zainstalowane naprzeciw lustra to także nie najlepszy pomysł. Światło będzie odbijało się w tafli i oślepiało patrzącego w nią.
  • W łazience należy zastosować chłodną temperaturę barwową. Im chłodniejsza, tym moc żarówki powinna być większa. Poleca się światło o barwie 5000-6500 K lub jeszcze chłodniejsze: 4000-5000 K. Jedynie w łazience urządzonej w ciepłej kolorystyce warto zastosować cieplejsze światło, np. 2700-3500 K.

Jaka powinna być lampa nad lustrem łazienkowym?

Lampy łazienkowe nad lustro powinny dawać jasne, wyraźne światło, które nie zmieni koloru twarzy. Dobry wybór to kinkiety mające zamknięte klosze. Najlepiej zamontować dwa źródła światła rozmieszczone po obu stronach lustra. Polecane są świetlówki, które nie tworzą cieni.

Inny pomysł na lampy nad lustrem to niewielkie oprawy rozmieszczone po dwóch stronach lustra co 5-10 cm. Można też wykorzystać podłużne lampy z matowym kloszem lub świetlówki liniowe. Nie polecane są natomiast halogeny w podwieszanym suficie, ponieważ dają ostre, skupione światło, które rzuca cienie na twarzy


Przeładuj

Syn Małgorzaty Rozenek jest najpopularniejszym dzieckiem na Instagramie!

zobacz 02:22