Zabytkowe stół i krzesła
Pixabay/gerson_rodriguez/CC0 1.0 https://creativecommons.org/publicdomain/zero/1.0/

Odnawianie mebli krok po kroku: jak odnowić stół

Zabytkowe stół i krzesła
Pixabay/gerson_rodriguez/CC0 1.0 https://creativecommons.org/publicdomain/zero/1.0/

Odnawianie mebli jest bardzo popularnym zabiegiem. Jest tańsze niż kupowanie nowych i daje możliwość samodzielnego zdecydowania, w jaki sposób je odnowić. W kilku prostych krokach możemy zamienić nasz stary stół w całkowicie nowy mebel. Potrzebny jest do tego papier ścierny, lakier lub bejca i pędzel.

Jak odnowić meble: stół

Odnawianie starych mebli zawsze powinno rozpoczynać się od dokładnego obejrzenia przedmiotu, czy wszystkie jego elementy są nieuszkodzone. W przypadku renowacji drewnianego stołu powinniśmy zwrócić szczególną uwagę na nogi – czy nie są popękane, złamane czy wyłamane z blatu. Jeśli wszystko wygląda dobrze, możemy przejść do właściwych działań:

Przygotowanie stołu

Aby odnowić stół najlepiej mebel rozkręcić, co ułatwia późniejszą pracę. Jest to wygodne i zwiększa możliwość ruchów. Po rozkręceniu powinno się dokładnie każdy element oczyścić z kurzu i brudu, zdjąć ewentualną pajęczynę. Jest to niezbędna czynność, która stworzy dobre podstawy do pracy w następnych krokach.

Szlifowanie powierzchni

Po oczyszczeniu powierzchni można przejść do etapu, w którym pozbywamy się starej powłoki farby. Łatwo to zrobić za pomocą zeszlifowania drewna za pomocą papieru ściernego. Okrężnymi ruchami ścieramy zewnętrzną powłokę mebla aż zauważymy jego jaśniejszą barwę. Będzie to oznaką, że przetarliśmy już starą, zewnętrzną warstwę drewna.

Malowanie: lakier, bejca lub farba

Malowanie jest jednym z najważniejszych etapów odnawiania starych mebli – nada im świeży blask, a żywy kolor sprawi, że mebel będzie wyglądał jak nowy. Wybierzmy odpowiedni preparat do malowania:

  • farba – pokryje całkowicie drewno, jest jednolita (należy wybrać szybkoschnącą),
  • lakier – odpowiednio zaimpregnuje powierzchnię drewna, ale zostawi jego naturalny kolor z widocznymi, charakterystycznymi słojami,
  • bejca – substancja, która „postarza” drewno, ma odcień bieli, ale zostawia w niektórych miejscach jego naturalny kolor.

 

Jeżeli w przypadku farby nie otrzymamy idealnego, jednolitego koloru, po wyschnięciu farby możemy go pomalować jeszcze raz.

Końcowe czynności przy renowacji stołu

Pomalowane elementy należy odłożyć do wyschnięcia. Nie dotykać, aby nie zrobić niepotrzebnych śladów lub zabrudzeń. Po upewnieniu się, że wszystkie elementy stołu są suche, można delikatnie skręcić mebel.


Przeładuj

Doda przerywa milczenie! Zabrała głos w sprawie małżeństwa z Emilem. Mają kryzys?

zobacz 00:39