Odcienie bieli mogą być ciepłe, doskonale współgrające z wpadającym od wschodu lub północy światłem lub zimne – idealnie prezentujące się w pomieszczeniach od zachodu i południa. Łączenie ich w mieszkaniu jest dozwolone, ale niekoniecznie w jednym pokoju.

Reklama

Jak wybrać białą farbę do malowania wnętrz spośród odcieni śnieżnobiałych, kredowobiałych, ultrabiałych, mlecznobiałych, jedwabiście białych, białych z kryształami lodu, błyszczących lub matowych białych? Jedna z firm produkujących farby stworzyła wzornik z aż 150 odcieniami białego koloru. Ale czy istnieje idealnie biała biel?

Ponadczasowa biel pasuje do każdego stylu i zawsze dobrze się prezentuje. Trzeba jedynie pamiętać o kilku uniwersalnych zasadach:

Zobacz także
Reklama
  • Biel świetnie powiększa, rozjaśnia i rozświetla małe pomieszczenia i mieszkania, porządkuje też przestrzeń i buduje wrażenie czystości. Do dużych powierzchni najlepsze są cieplejsze odcienie, które nie męczą wzroku ani zwyczajnie nie drażnią wrażeniem szpitalnej bieli. W zestawieniu z czernią podkreśli prostotę formy i uszlachetni każde wnętrze.
  • Chłodniejsze odcienie bieli najlepiej prezentują się w pomieszczeniach leżących od zachodu bądź południa – z ciepłym światłem. W pokojach, łazienkach lub kuchniach umieszczonych od wschodu i północy, światło jest zimne i najbardziej pasują tam cieplejsze odcienie. Nie należy ich łączyć w jednym pomieszczeniu. Biel zimna dobrze odzwierciedla bardziej surowe klimaty, jaskrawe światło i zimne tonacje akcesoriów. Cieplejsze odcienie sprawiają wrażenie przytulności i dobrze wyglądają przy ciepłym świetle, drewnianych podłogach i ciepłych dodatkach w kolorach szarym, beżowym, brązowym.
  • Nowoczesne farby wielozadaniowe nadają się do malowania wielu rodzajów powierzchni: tynku, betonu, płyt gipsowo-kartonowych, metalu, drewna. Dzięki temu możemy otrzymać identyczny odcień bieli na ścianach, podłogach, schodach, grzejnikach i elementach dekoracyjnych wnętrza.
  • Do kuchni i łazienki najlepsze są farby do stosowania w pomieszczeniach z podwyższoną wilgotnością.
  • Biel w kuchni doskonale eksponuje wielobarwne akcesoria kuchenne, nie tworząc wrażenia chaosu. Przytulności dodadzą doniczki z ziołami (biel dobrze wygląda w duecie z kolorem zielonym) i drewno. Pięknie będą się tu prezentować dodatki z mosiądzu lub złota.
  • Przy zakupie białej farby bardzo istotna jest jej zmywalność. Dopiero, gdy całkowicie wyschnie na ścianie, a może to potrwać nawet do 4 tygodni, farba staje się zmywalna. Najbardziej odporne na zmywanie czy ścieranie są białe farby półmatowe lub o wysokim albo średnim połysku. Niestety na pomalowanych nimi powierzchniach wyraźniej uwidaczniają się wszelkie nierówności, rysy, niedoskonałości i krzywizny ścian.
  • Sposobem na przełamanie monotonii białych ścian jest zestawienie różnych stopni połysku na sąsiadujących powierzchniach – ścianie i suficie albo wykonanie szablonem wzorów na jednej ze ścian lub naklejanie naklejek ściennych.
Reklama
Reklama
Reklama