Smog w mieście
Adobe Stock

Oczyszczacz powietrza – dlaczego warto go mieć?

Smog w mieście
Adobe Stock

Nowoczesne oczyszczacze powietrza pozwalają na usunięcie niemal wszystkich zanieczyszczeń z wdychanego przez nas powietrza. Jest to bardzo ważne, gdyż groźne związki mogą prowadzi do zaostrzenia lub pojawienia się alergii i innych negatywnych skutków zdrowotnych. Sprawdź, dlaczego warto mieć oczyszczacz powietrza i jaki model wybrać?

Oczyszcza powietrza - co to jest i jak działa?

Oczyszczacz to urządzenie, które filtruje powietrze i usuwa z niego szkodliwe cząstki, takie jak alergeny, smog, brzydkie zapachy i roztocza. Wentylator ma wbudowane w sobie filtry o różnej gęstości i zastosowaniu, które są w stanie usunąć niemal wszystkie zanieczyszczenia. Niektóre modele mają również wbudowane funkcje nawilżania powietrza i jonizacji, która neutralizuje negatywny wpływ elektroniki na nasze zdrowie.

Dlaczego warto mieć oczyszczacz powietrza?

W powietrzu znajduje się wiele cząsteczek, niektóre z nich naturalnie występują w przyrodzie i nie są szkodliwe dla naszego organizmu. Jednak część z nich powstaje w wyniku działalności człowieka, szczególnie widoczne jest to większych miastach, gdzie stopień zanieczyszczenia przekracza górne normy dla zdrowia.

Polska zajmuje niechlubne miejsce w czołówce krajów, których powietrze jest wyjątkowe zanieczyszczone. Dlatego warto mieć w swoim domu oczyszczacz powietrza. Nie zniweluje to całkowicie kontaktu ze szkodliwymi drobinkami, lecz chociaż w naszym domu będziemy mogli cieszyć się czystym powietrzem.

Najgroźniejsze dla naszego organizmu są cząsteczki stałe ze spalin silnika wysokoprężnego DEP, czyli z silnika Diesla. Dlatego właśnie coraz więcej państwa wprowadza ograniczenia dotyczące tych samochodów. Połączenie alergenów z zanieczyszczeniami DEP  i lotnymi związkami organicznymi VOC wytwarza alergeny agresywne. Prowadzi to do negatywnych skutków zdrowotnych oraz aktywacji nieczynnych alergii.

Jaki oczyszczacz powietrza wybrać?

Bardzo ważne jest to, aby oczyszczacz miał kilka rodzajów filtrów. Szczególnie skuteczne jest połączenie filtrów HEPA z filtrem z węglem aktywnym. Powinien również posiadać filtr wstępny, który zatrzyma takie zanieczyszczenia jak sierść zwierząt czy kurz.

Warto również zwrócić uwagę na retencję, czyli procentowy wskaźnik filtrowania powietrza, który dotyczy każdego z filtrów osobno. Nowoczesne filtry HEPA  potrafią odnotować niemal 100% skuteczność. Nie warto wydawać pieniędzy na urządzenie o niższej wydajności.

Dodatkowym atutem będą dodatkowe funkcje, takie jak jonizacja i nawilżanie powietrza. Zwróć także uwagę na to jak głośne jest urządzenie w trybie pełnej i najsłabszej pracy. 
 

 

 

Przeładuj

Oto hitowe wózki dzieci gwiazd! Najdroższy kosztował 20 tysięcy, najtańszy - niecałe 500 zł!

zobacz 01:40