Młoda kobieta robi pranie
©Andrey Popov/Fotolia

Ocet spirytusowy to domowy sposób na pranie pożółkłych ubrań i usuwanie kamienia z pralki

Młoda kobieta robi pranie
©Andrey Popov/Fotolia

Octem można czyścić pralkę. Wystarczy włączyć pranie (bez ubrań), dodając zamiast proszku ocet (250 mililitrów). Inne domowe sposoby na mycie urządzenia to kwasek cytrynowy i soda oczyszczona. Namoczenie ubrań w wodzie z octem pomoże rozjaśnić pożółkłe ubrania.

 

Octem można czyścić również inne urządzenia domowe, np. mikrofalówkę. Do miseczki wlewa się pół szklanki (około 125 mililitrów) wody i pół szklanki octu. Naczynie z roztworem podgrzewa się w mikrofalówce przez około 4-5 minut. Parująca woda rozpuszcza brud i tłuszcz, który można usunąć ściereczką.

Ocet spirytusowy do namaczania pożółkłych ubrań

Jeżeli białe ubrania są pożółkłe lub mocno zaplamione, przed praniem w pralce najlepiej je namoczyć. Do miski z wodą i odzieżą wystarczy wlać około 50 mililitrów octu spirytusowego (10 procentowego) i zostawić na całą noc. Następnego dnia należy wyprać ubrania w pralce z detergentem do białych tkanin.

Ocet do prania ubrań w pralce

Ocet wlany do pojemnika na płyn do płukania zmiękczy pranie i zapobiegnie elektryzowaniu się tkanin. Do większej porcji ubrań (np. 7 kg) potrzeba około 100 mililitrów octu, a do mniejszej (np. 3 kg) wystarczy około 50 mililitrów.

Czyszczenie pralki na 3 sposoby: ocet, soda oczyszczona, kwasek cytrynowy

Osadzanie się kamienia wewnątrz pralki nie tylko skraca „żywotność” urządzenia, ale także wpływa na jakość prania. Po wypraniu w brudnym bębnie ubrania mogą np. pokryć się szarym nalotem. Domowe sposoby czyszczenia pralki to: ocet, soda i kwasek cytrynowy.

 

  • Ocet spirytusowy – szklankę octu (około 250 mililitrów) wlewa się do pojemnika na proszek. Pranie najlepiej ustawić na temperaturę 90 stopni Celsjusza i wybrać najdłuższy program prania (około 2 godziny).
  • Soda oczyszczona – 3 opakowania sody (po 80 gramów) wsypuje się do pojemnika na proszek i włącza pełen cykl prania na 90 stopni Celsjusza. Sodę oczyszczoną można też wsypać bezpośrednio do bębna pralki. W takim wypadku do środka dobrze jest wrzucić 2-3 niepotrzebne ściereczki.
  • Kwasek cytrynowy – około 5-6 opakowań kwasku (po 20 gramów) wsypuje się do pojemnika na proszek i postępuje jak w przypadku octu i sody.

Jak często czyścić pralkę?

Aby zachować pralkę w czystości, odkamienianie najlepiej robić raz na 2 miesiące. Warto pamiętać, aby po praniu wietrzyć urządzenie zostawiając uchylone drzwiczki i wysunięty pojemnik na proszek.

Twoja pralka jest zniszczona i nie możesz jej doczyścić? Wykorzystaj oferowany przez Komputronik kod rabatowy i kup najnowszy model!

Więcej na temat sprzątanie pranie
Przeładuj

Basia Kurdej-Szatan zdradza, kiedy wróci do "M jak miłość"! "Znam już termin"

zobacz 00:51