Kuchnia w nowoczesnym stylu
©Photographee.eu/Fotolia

Okno w kuchni – sposoby na dekoracje bez firanek

Kuchnia w nowoczesnym stylu
©Photographee.eu/Fotolia

W nowoczesnej kuchni coraz częściej rezygnuje się z dekoracji okien przy użyciu firanek na rzecz innych ozdób. Firanki szybko się brudzą i wymagają prania, podczas gdy równie dobrze wyglądają rolety i żaluzje, które potrafią podkreślić wystrój okien i samej kuchni.

Rolety w kuchni

Wybierając rolety do kuchni, trzeba skupić się nie tylko na względach estetycznych, ale także czysto praktycznych. Rolety muszą być łatwe do utrzymania w czystości – najlepiej sprawdzą się wykonane z poliestru, ponieważ można je łatwo i szybko czyścić wilgotną ściereczką. Jeśli kuchnia przez większość dnia jest bardzo nasłoneczniona, można zastosować rolety zaciemniające, które wcale nie muszą być w ciemnych kolorach, by zatrzymać promienie słoneczne.

Zasłony w dekoracji okien w kuchni

Zasłony niekoniecznie muszą towarzyszyć firankom – mogą wisieć też samodzielnie. Dzięki nim można regulować stopień zacienienia pomieszczenia. Najkorzystniej wyglądają gdy są dobrane do reszty wystroju kuchni – powinny albo się w nią wtapiać, albo być kontrastującym akcentem. Ich wadą jest jednak, podobnie jak firanek, szybkie brudzenie się ze względu na różne opary z kuchni.

Żaluzje w wystroju okien w kuchni

Żaluzje regulują ilość światła w kuchni, a także chronią przed wścibskimi sąsiadami. Oprócz tradycyjnych aluminiowych żaluzji, można kupić także żaluzje bambusowe i drewniane, tworząc klimat etno. Jednak w kuchni praktyczniejszym rozwiązaniem będzie postawienie na tradycję, ponieważ żaluzje należy często wycierać z osadów.

Dekoracja okien w kuchni w nowoczesnym stylu

Kuchnie z nowoczesną zabudową najlepiej będą wyglądały z nagim oknem bez jakichkolwiek ozdób. Pozwoli to na doświetlenie kuchni, a także optycznie powiększy przestrzeń. Jest to szczególnie dobre rozwiązanie dla niewielkich kuchni, które muszą stawiać na funkcjonalność i minimalizm. Ciekawie wyglądają również fotomgły, czyli firanki samoprzylepne, które nie zacieniają całkiem szyby, ale oryginalnie dekorują szybę.

 

Oprócz tych dość uniwersalnych aranżacji okien, możesz wykorzystać także sezonowe dekoracje. Na parapecie na tle nagiego okna wyjątkowo będzie prezentować się doniczka ze świeżymi ziołami (szczególnie gdy lubimy styl prowansalski) lub kwiatami, a zimą – oryginalna choinka, na przykład zrobiona z ziarenek kawy. Trzeba jednak uważać, by nie przesadzić i nie przytłoczyć zbytnio przestrzeni.

 

Ogólną zasadą dekoracji kuchennych jest nieprzytłaczanie okien. Ważne, by ozdoby nie zabierały przestrzeni na przykład na blacie lub przy zlewozmywaku.


 

Więcej na temat dekoracja wnętrz
Przeładuj

Anna Mucha w półfinale "Czaru Par"! "Małżeństwo to jest obóz przetrwania"

zobacz 00:30