kobieta w biurze
©william87/Fotolia

Jak urządzić nowoczesne biuro we własnym mieszkaniu?

kobieta w biurze
©william87/Fotolia

Nowoczesne biuro można urządzić nawet w niewielkim domowym pomieszczeniu. Gabinet powinien znajdować się w wydzielonej przestrzeni, powinien też być zaprojektowany pomysłowo i zgodnie z zasadami ergonomii. Dzięki temu praca zawodowa w domu będzie efektywna, nawet jeśli w trakcie dnia pracy za ścianą kwitnie życie rodzinne.

Jak wydzielić przestrzeń do pracy w domu?

Przestrzeń pracy powinna być wyraźnie oddzielona od przestrzeni, w której wypoczywasz. To pomoże zachować granicę między pracą zawodową i życiem prywatnym. Dzięki temu łatwiej będzie też utrzymać porządek w dokumentach. Najlepiej byłoby przeznaczyć na biuro osobne, zamykane pomieszczenie. Jeśli jednak nie jest to możliwe, warto wydzielić przestrzeń pracy za pomocą ścianki działowej, regału albo parawanu. Jeśli nie pracujesz w osobnym pomieszczeniu, zawsze po zakończeniu pracy chowaj związane z pracą papiery, przyrządy i sprzęt, z którego korzystasz do zamykanych szafek.

Zadbaj o wygodę i dobre oświetlenie

Biurko, przy którym pracujesz, powinno być dobrze dopasowane do wzrostu. Tak, żeby w optymalny sposób dało się na nim ustawić sprzęt. Górna krawędź monitora powinna znajdować się na wysokości wzroku. Natomiast klawiatura powinna leżeć na blacie biurka tak, żebyś mógł oprzeć na nim nadgarstki.

 

Krzesło, na którym siedzisz przy biurku, powinno być wygodne i ustawione tak, żeby można było siedzieć na nim z wyprostowanymi plecami w naturalnej pozycji, tzn. bez naciągania któregoś z mięśni. Należy wybierać krzesło, które ma stabilne oparcie dla pleców oraz podłokietniki. Łatwiej jest dopasować właściwą odległość od biurka, jeśli krzesło ma kółka. Jeśli obawiasz się, że kółka zniszczą podłogę, wymień je na takie, które są pokryte gumą.

 

Zaaranżuj swoje miejsce do pracy tak, żeby biurko stało blisko okna. Naturalne oświetlenie najbardziej sprzyja pracy. Miejsce do pracy powinno zostać także oświetlone miejscowo. Lampę ustaw na lub przy biurku tak, żeby światło padało na blat i nie odbijało się ani od monitora, ani od klawiatury. Przyjaznym dla oczu źródłem światła są lampki z żarówkami halogenowymi. Wybierz lampę, której ramię można regulować w kilku miejscach. To pozwoli ustawić optymalny kąt padania światła.

Więcej na temat urządzanie domu
Przeładuj

"Kogel Mogel 4": To nowa postać zachwyci wszystkich najbardziej! "Rozbije bank"

zobacz 02:41