termostat przy grzejniku
Pixabay/geralt/CC0 1.0 https://creativecommons.org/publicdomain/zero/1.0/

Jak tanio ogrzewać dom?

termostat przy grzejniku
Pixabay/geralt/CC0 1.0 https://creativecommons.org/publicdomain/zero/1.0/

Koszt ogrzewania ma największy udział w wydatkach na prowadzenie domu. Trudno znaleźć rozwiązanie, którego zakup będzie tani, a eksploatacja ekologiczna i niedroga. Na koszty ogrzewania domu mają wpływ bowiem: koszt zakupu, efektywność pracy urządzenia, wygoda w obsłudze, wpływ na środowisko naturalne. Trzeba zdecydować, który z aspektów jest najważniejszy.

Energia z odnawialnych źródeł

Urządzenia grzewcze wykorzystujące energię ze źródeł odnawialnych należą do najtańszych w użytkowaniu. Są to pompy ciepła przetwarzające darmową energię wody, powietrza czy gruntu w energię cieplną. Zasila ona instalację grzewczą w domu i podgrzewa wodę. Wykorzystywane w tym przypadku pompy należą do urządzeń tanich w eksploatacji, ekologicznych i niewymagających obsługi. Trzeba mieć świadomość, że wiążą się z większym wydatkiem w momencie zakupu. Za system grzewczy do wyposażenia domu jednorodzinnego trzeba zapłacić około 50 tysięcy złotych, ale koszt eksploatacji będzie cztery razy niższy od ogrzewania domu grzejnikami, na które można wydać 2 tysiące złotych.

Ogrzewanie domu węglem, drewnem i biomasą

Węgiel, drewno i biomasa należą do najtańszych paliw. Cena zależy od wartości opałowej. Im jest ona wyższa, tym więcej ciepła można z niej uzyskać, co oznacza, że paliwo będzie droższe. Cena zależy również od asortymentu węgla i postaci, w jakiej występuje drewno. Warto pamiętać o tym, by kupować węgiel na tony, nie w workach, ponieważ jest to tańsza forma.

 

Ekogroszek, to znaczy węgiel o ziarnach wielkości od 5 do 25 milimetrów, jest zazwyczaj droższy od pozostałych paliw, ale w zamian zyskuje się wygodę, ponieważ do jego spalania wykorzystuje się kotły z zasobnikami i podajnikami. Po załadowaniu podajnika ekogroszkiem można go uzupełnić dopiero po kilku dniach.

 

Drewno i biomasa także należą do tanich paliw. Na cenę drewna wpływa wartość opałowa, która uzależniona jest od gatunku i wilgotności drewna. Najtańszym paliwem jest ziarno zbóż lub pestki owoców. Trzeba zapłacić jedynie za ich transport.

Ogrzewanie domu gazem ziemnym

Ogrzewanie gazem ziemnym pozostaje na średnim poziomie, mimo że ceny gazu rosną. Jest droższe niż ogrzewanie węglem lub drzewem, ale tańsze od ogrzewania gazem płynnym czy energią elektryczną. Za wyborem tej metody przemawia wygoda: kotły są bezobsługowe i wydajne. Warto wybrać kotły kondensacyjne o najwyższej sprawności.

Ogrzewanie domu za pomocą kolektorów słonecznych

Z kolektorów słonecznych jako dodatkowego typu ogrzewania można korzystać tylko latem, ponieważ zimą jest zbyt mała ilość promieni słońca. Dzięki zamontowaniu na dachu absorbera można za darmo podgrzewać wodę i zmniejszyć koszt eksploatacji domu. Za zestaw solarny z płaskim kolektorem należy zapłacić około 8 tysięcy złotych. Dodatkowo trzeba opłacić montaż i ewentualnie wzmocnić dach, jeśli jest stary (odpowiednio: 2 i 5 tysięcy złotych).

 

Orientacyjne koszty ogrzewania w zależności od urządzenia: gruntowa pompa ciepła – 0,16 zł/kWh, kocioł na węgiel – 0,17 zł/kWh, kocioł na gaz ziemny – 0,27 zł/kWh, grzejniki elektryczne – 0,57 zł/kWh.

Co wpływa na koszty ogrzewania?

Istotne są nie tylko koszty paliwa, ale również sprawność urządzeń do ogrzewania. Im jest ona wyższa, tym więcej ciepła można uzyskać z jednej porcji paliwa. W konsekwencji prowadzi to do używania mniejszych ilości paliwa, mniejszych kosztów. Ważna będzie więc regulacja instalacji grzewczej dla jej ekonomicznego działania. W celu ograniczenia wydatków na ogrzewanie warto pomyśleć o dodatkowym źródle ciepła, na przykład kominku.

 

Należy wziąć pod uwagę moc źródła ciepła. Ze względu na konieczność użytkowania niemal przez cały rok warto wybrać urządzenie o mniejszej mocy od obliczeniowej. Nie zaleca się przewymiarowywać urządzenia. Kocioł z automatyczną regulacją, dostosowującą jego pracę do warunków, to gwarancja jego ekonomicznej pracy. 

Więcej na temat budowa domu remont
Przeładuj

Kate i William przez lata trzymali to w tajemnicy. Teraz wszystko wyszło na jaw! Kate będzie wściekła?

zobacz 01:06