Przedpokój z dużym lustrem
©bostonrep/Fotolia

Jak urządzić funkcjonalny i modny przedpokój

Przedpokój z dużym lustrem
©bostonrep/Fotolia

Przedpokój jest pomieszczeniem reprezentującym cały dom, można nawet powiedzieć, że stanowi jego wizytówkę. Modny przedpokój to taki, który jest funkcjonalny, gdzie wszystko jest pod ręką a jego wystrój jest spójny zresztą domu.

Modny przedpokój – lustra, kolory i oświetlenie

Lustro jest niezbędnym elementem aranżacji przedpokoju. W celu poszerzenia zbyt wąskiej przestrzeni lustrami – najlepiej wykonać z nich fronty szafy. Lustro z toaletką czy półeczką jest świetnym rozwiązaniem w szerokich przedpokojach w kształcie kwadratu. Jasne kolory – pastele, biel - dodają światła oraz stwarzają doskonałe tło dla kolorowych dodatków. Jeżeli mamy w przedpokoju boazerię, warto zastanowić się nad pomalowaniem jej na jasny kolor z przetarciami, dzięki czemu relikt minionej epoki stanie się supermodnym rozwiązaniem. Gdy natomiast zwieńczeniem przedpokoju są niezbyt estetyczne drzwi do toalety możemy pomalować je na intensywny kolor współgrający z resztą wnętrza lub farbą tablicową. Można również przymocować do nich plakat lub kilka niewielkich luster w różnych rozmiarach i kształtach, dzięki czemu zyskamy ciekawy efekt dekoracyjny oraz funkcjonalny element wyposażenia. Oświetlenie górne w przedpokoju daje rozproszone światło, co jest szczególnie cenne w małych mieszkaniach. Dobrze jest również umieścić kinkiet lub niewielką lampkę tuż nad lustrem.

Modny przedpokój – meble i dodatki

Ławka, stojak na buty np. z europalet lub drewnianych skrzynek, które dodają wnętrzu lekkości, to świetny pomysł wpisujący się w najnowsze dekoratorskie trendy. Szafka na buty - przy jej wyborze kierujmy się wielkością butów domowników. Często zdarza się, że rozmiary powyżej 44 po prostu się nie mieszczą. W wąskim przedpokoju warto zrezygnować z masywnych, drewnianych mebli, które stworzą wrażenie przytłoczenia. Zamiast stojaka na parasole możemy przymocować do ściany oryginalne wieszaki – w ten sposób w ciekawy sposób ozdobimy ścianę i nie zajmiemy cennej przestrzeni. W modnym przedpokoju nie może zabraknąć stylowego wieszaka na ubrania. Jeżeli mamy dużo miejsca, świetnie prezentuje się stojący wieszak, dla wąskich przestrzeni najlepszym rozwiązaniem będzie wieszak ścienny. Mocując go weźmy pod uwagę wzrost domowników i to, czy bez problemu będzie można na nim powiesić długi płaszcz.

Modny przedpokój – funkcjonalność

Podłoga w przedpokoju – przynajmniej tuż przy drzwiach wejściowych – powinna być wykonana w ten sposób, aby była odporna na wodę i zaplamienia oraz łatwa do utrzymania w czystości. Najlepiej sprawdzają się ceramiczne płytki. Podłoga z egzotycznego drewna np. wykonana z kempas i merbau - gatunków bardzo twardych i odpornych na ścieranie również jest ciekawym i funkcjonalnym rozwiązaniem. W przedpokoju nie powinno zabraknąć ławeczki ze skrzynią, pufy lub krzesła. Pomysłem na oszczędzenie cennego miejsca będzie zamocowanie do ściany składanych siedzisk – działających podobnie jak fotele kinowe. Koszyczki na klucze, łyżki do butów, budki na klucze, wieszaki na klucze – ważne by w przedpokoju znalazło się miejsce na tego typu przedmioty. Można w tym celu wykorzystać plecione z wikliny koszyki, małe szkatułki, pudełeczka lub nawet szklane salaterki. 

Przeładuj

Czy nowy Quebonafide podoba się Natalii Szroeder? Piosenkarka zdobyła się na szczere wyznanie

zobacz 01:33