modne tapety na ściany
©Gennadiy Poznyakov/Fotolia

Tapety ozdobią każde pomieszczenie

modne tapety na ściany
©Gennadiy Poznyakov/Fotolia

Tapety to dobry sposób na szybką odmianę wnętrza zgodnie z najnowszymi trendami mody. Tapety, oprócz tego, że pełnią funkcję dekoracyjną, wyciszają też pomieszczenia, izolują je, zapobiegają nadmiernej utracie temperatury lub przegrzaniu. Żeby położyć tapetę nie trzeba oczyszczać ściany z warstw farby, dzięki czemu takie rozwiązanie jest idealne, jeśli zależy nam na szybkim i tanim odnowieniu wnętrza.

Tapety ze zdjęciami

Jeśli chcesz stworzyć złudzenie, że ściana jest ogromnym oknem, przez które widać np. łąkę, las, miasto, morze, wybierz tapetę ze zdjęciem. Taki obraz optycznie powiększy pomieszczenie. Warto w narzuconym przez tapetę stylu umeblować i zaaranżować wnętrze, w przeciwnym wypadku możemy tylko stworzyć wrażenie chaosu. Zdjęcie francuskiej prowincji zdecydowanie nie będzie pasowało do nowoczesnych mebli, a zdjęcie galaktyki do mebli rustykalnych.

Tapety z odręcznymi rysunkami

Tapety z odręcznymi rysunkami to świetny pomysł na ścianę w pokoju dziecięcym i młodzieżowym albo w pracowni. Pasują do nich proste, minimalistyczne meble, np. w stylu skandynawskim.

Tapety układane na przemian

Nawet zwykłą tapetę możesz ułożyć w modny sposób. Kup np. rolki tapet w dwóch kolorach i w wybranych miejscach połóż pas w innym kolorze. Możesz w ten sposób wydzielić na ścianie przestrzeń, na tle której zawiesisz np. półki na książki i bibeloty, albo miejsce, w którym ustawisz przy ścianie stolik, sekretarzyk, toaletkę albo konsolkę.

Ekologiczne tapety są w modzie

Tapety ekologiczne wykonane są z papieru lub naturalnej tkaniny i celulozy. Nie mają w składzie szkodliwych substancji, takich jak PCV czy włókno szklane. Dzięki temu przebywanie w ich pobliżu nie jest szkodliwe dla zdrowia i nie wywołuje uczuleń. Niektóre ekologiczne tapety dostępne są do montażu na wodę, bez kleju. Zabezpiecza to przed skutkami kontaktu z substancjami chemicznymi znajdującymi się w kleju.

Czym kierować się przy wyborze tapety do kuchni?

Jeśli zamierzasz wytapetować kuchnię, wybierz tapety, które nie będą wchłaniały tłuszczu i łatwo dadzą się umyć (będą odporne na szorowanie i zmywanie). Informacje na temat właściwości materiału, z którego wykonana jest tapeta znajdują się na opakowaniu.

Więcej na temat urządzanie domu
Przeładuj

Julia Wieniawa szczerze o swoich obawach związanych z "Tańcem z gwiazdami"? "To jest najgorsze..."

zobacz 01:01