Kolorowe obrazy w salonie
©archideaphoto/Fotolia

Współgranie i kontrast, czyli jak wieszać modne obrazy

Kolorowe obrazy w salonie
©archideaphoto/Fotolia

Modne obrazy rozpoznaje się nie po tematyce czy kolorystyce, a nawet nie po nazwisku autora, ale po tym, jak komponują się one z wnętrzami, w których wiszą. Obraz może całkowicie odmienić wnętrze albo podkreślić jego charakter, dlatego jego wybór powinien być dobrze przemyślany.

Miejsce na modny obraz – potrzebna jest przestrzeń

Rozmiar obrazu powinien być dostosowany do pomieszczenia, w którym ma zawisnąć. W małych wnętrzach zbyt duży obraz będzie przytłaczał i szpecił, zamiast zdobić. Natomiast mały obraz powieszony na dużej, pustej ścianie będzie niezauważalny. Jeśli zapadnie decyzja o zawieszeniu na ścianie tryptyku lub po prostu kilku różnych obrazów w formie kolażu, nie powinno się ich wieszać tak, by górne krawędzie były w tej samej linii. Kompozycja będzie wyglądała o wiele lepiej, gdy punktem odniesienia będzie środek obrazów – oczywiście gdy są różnej wielkości. Z malunkami w tym samym rozmiarze nie ma tego problemu. Bardzo ważne jest, by obraz miał wystarczająco dużo miejsca dla siebie – by nie był wciśnięty w kąt, przesłaniany przez rośliny, zasłony, firany, a w żadnym wypadku przez meble.

Dobór obrazu do wnętrza – kontrast lub współgranie

Modne obrazy dla wnętrza surowego powinny przedstawiać sztukę nowoczesną, komponującą się z materiałami i fakturami pozostałych elementów wystroju. Do wnętrz urządzonych tradycyjnie pasują z kolei pejzaże, ale nie banalne „obrazki”, tylko przykuwające uwagę barwami i perspektywą. Na czasie w minionych sezonach były dzieła surrealistyczne, ale też akty kobiece, dzika i barwna natura oraz kompozycje popartowe. Najważniejsze jest to, by obraz wywoływał pozytywne emocje i szczerze podobał się domownikom. Kolorystyka także jest ważna, ale nie najważniejsza w wyborze odpowiedniego obrazu do danego pomieszczenia. Komponować może się z pozostałymi elementami wystroju na zasadzie współgrania lub kontrastu, obie drogi są równie dobre. Nazwisko autora może mieć znaczenie, zwłaszcza jeśli jest to obiecujący młody artysta – wówczas inwestycja w obraz w ciągu kilku lat może opłacić się nie tylko ze względów estetycznych.

Przeładuj

"Hotel Paradise": Tak Klaudia El Dursi przygotowywała się do nowej roli. Jak jej poszło?

zobacz 00:45