Biała kuchnia w stylu retro
©annaia/Fotolia

Salon, kuchnia i sypialnia z modnymi meblami

Biała kuchnia w stylu retro
©annaia/Fotolia

W nadchodzącym sezonie modne będą meble maksymalnie funkcjonalne. Dotyczy to wyposażenia zarówno salonu, kuchni, jak i sypialni. Kolory będą nawiązywały do tych, które były modne w poprzednich latach, kiedy panował trend na typ skandynawski. Prawdopodobnie na topie będą też dodatki retro – np. pojedyncze sztuki mebli w stylu lat 60.

Modne meble do salonu – biel i drewno

Surowe, chłodne i sprawiające wrażenie sterylnych wystroje wnętrz zostaną trochę ocieplone przez dodanie żółtych i złotych świateł i elementów drewnianych. Modne meble do salonu powinny łączyć biały kolor i drewno w ciepłych odcieniach, ale nadal będą miały nowoczesne formy. Kanapy czy narożnik w salonie powinny być wygodne i z przyjemnej tkaniny. Wszystko powinno ze sobą współgrać zarówno kolorystycznie, jak i pod względem użytych materiałów. Drewno znakomicie wygląda w połączeniu i z błyszczącymi, i z matowymi elementami. Ocieplenie wnętrza można uzyskać m.in. dzięki zmianie oświetlenia dającego ciepłe światło, a także dodatkom, takim jak modne obrazy czy inne ozdoby.

Ciepłe światło można łatwo uzyskać po prostu zmieniając żarówki w lampach. Temperatura barwna, podawana na żarówkach, określana jest w skali od 1 900 kelvinów (K) – płomień świecy – do 10 000 K (zimowe niebo). Im wyższa temperatura barwna, tym chłodniejszy odcień światła żarówki.

Kuchnia rodzinna zamiast kuchni yuppie

Trend ocieplający nowoczesne wnętrze obowiązuje już w aranżacjach kuchni. Modne meble kuchenne nadal muszą być maksymalnie funkcjonalne, ale z elementami retro, np. frezowanymi frontami szafek. Meble i podłoga, a także ozdoby powinny być wykonane częściowo z takich materiałów jak drewno i marmur. Projektanci dopuszczają też otwarte półki, które nie są zbyt pojemne, ale mogą być bardzo dekoracyjne i z pewnością ocieplają kuchnię. Jeśli chodzi o kolory, to dominują barwy naturalne i neutralne, czyli beże, szarości, ciepłe odcienie drewna i kamień.

Duże zagłówki, biel i drewno to trendy obowiązujące w aranżacji sypialni

Także w sypialni króluje biel ocieplona dodatkami, takimi jak złote zdobienia, ciepłe światło i drewno. Trend na meble retro można zrealizować dzięki meblom prowansalskim, które da się wykonać samodzielnie. Producenci mebli stawiają na łóżka z dużymi zagłówkami, często tapicerowanymi lub z wbudowanym oświetleniem. Modne meble to nie tylko połączenie drewna i bieli, ale też łóżka tapicerowane nie tylko na zagłówku. Natomiast biel można zestawiać z różnymi innymi kolorami i ją przełamywać, w tym zakresie panuje duża dowolność. Formy mebli do sypialni pozostają proste i raczej lekkie.


Przeładuj

Klaudia El Dursi szczerze o uczestnikach "Hotelu Paradise": "Cwaniactwo i sojusze!"

zobacz 01:47