Salon z szarymi ścianami
Image by LifetimeStock.com

Najmodniejsze kolory ścian i materiały wykorzystywane w aranżacji wnętrz

Salon z szarymi ścianami
Image by LifetimeStock.com

Modne kolory ścian to chłodne odcienie niebieskiego, białego i szarego. Coraz większym zainteresowaniem cieszą się też surowe dodatki na ściany – cegły, beton i szkło. Wnętrza w takich barwach gwarantują wyciszenie, spokój i wrażenie otwartej przestrzeni.

Róż, czerwień, fiolet – kolory, które odchodzą w zapomnienie

W zapomnienie odchodzą wnętrza w kolorach fioletu, różu i czerwieni. Zrezygnować z nich należy zarówno przy dobieraniu kolorów ścian, jak i dodatków. Coraz rzadziej spotykane w nowoczesnych aranżacjach kolory to również żółć, brąz i pomarańcz.

Najmodniejsze kolory ścian – biel, szarość i niebieski

Do najmodniejszych kolorów ścian zaliczane są chłodne – zimowe kolory takie jak: biel, szarość i niebieski. Największym zainteresowaniem cieszą się wnętrza w odcieniach perłowej i czystej bieli. Biel odbija światło i wizualnie powiększa wnętrze. Sprawdza się we wnętrzach takich jak sypialnie, salony i łazienki, ale jest też często wybierana jako kolor dominujący do kuchni. Z białymi ścianami dobrze komponują się szare dodatki, świeże zielone kwiaty oraz meble z jasnego drewna.

 

Biel może być przełamana intensywnym, soczystym kolorem, np. zieleni lub delikatnymi pastelami. Pastelowe odcienie wnoszą do wnętrz radość i spokój. Obok bieli swój renesans przechodzą także kolory szary i niebieski – szczególnie w zimnych odcieniach przechodzących w grafit lub szarości. Łącząc różne faktury i odcienie szarości oraz wzbogacając wnętrze ciekawymi dodatkami (np. z drewna), nie musimy obawiać się, że pomieszczenie będzie ponure i smutne. Aranżacje wykorzystujące kolor niebieski kojarzą się z czystością. Dają uczucie spokoju i wyciszenia. Niebieskie ściany połączone z czernią, bielą, srebrem i szarością dadzą efekt tajemniczości i dostojności.

Efekt surowego betonu, cegły i szkło na ścianach

Swoisty triumf w aranżacji wnętrz święcą także dekoracje ścian w postaci surowego betonu lub cegieł. Cegły powinny być białe lub szare, mogą przypominać pustaki. Beton wykorzystywany jest w postaci modułowych płyt ściennych, z których można ułożyć np. szachownicę z jasnego i ciemnego betonu. Taki efekt można osiągnąć stosując także tynki dekoracyjne. Surowe dodatki na ścianach dają wrażenie otwartej przestrzeni. Coraz większym zainteresowaniem cieszą się również ściany przeszklone lub czarne ściany wykonane na wysoki połysk. Ściana z przydymionego szkła może oddzielać np. sypialnię od garderoby.


Przeładuj

Doda przerywa milczenie! Zabrała głos w sprawie małżeństwa z Emilem. Mają kryzys?

zobacz 00:39