Dekoracje swiateczne leżą na podlodze.
©ivannag82/fotolia

Świąteczne inspiracje: minimalistyczne pomysły na dekorację domu

Dekoracje swiateczne leżą na podlodze.
©ivannag82/fotolia

Świąteczne inspiracje na minimalistyczne dekoracje zawierają wiele elementów stylu skandynawskiego. Design jest oszczędny i wyważony. Skromne wzornictwo łączy się z naturalnymi surowcami. W ozdobach świątecznych prostota przeważa nad bożonarodzeniowym przepychem. Bombki na choinkę powinny być wykonane z niebarwionego drewna, lampiony z białego szkła, a stroiki z nie ozdobionych niczym iglaków.

 

W minimalistycznym wnętrzu udekorowanym na święta króluje rafia (ozdobne włókno przypominające słomę), suszone owoce, grubo tkany len, juta, metal, szkło oraz drewno. Kolory dominujące w tej stylistyce to głównie czerwienie, szarości, biel i czerń.

Świąteczne, minimalistyczne ozdoby na choinkę

Jabłka, orzechy włoskie, pierniki i ciasteczka, słomiane łańcuchy i zwierzątka z drewna czy masy solnej – to dekoracje minimalistycznego, bożonarodzeniowego drzewka. Ich dużym atutem jest to, że można je wykonać samodzielnie.

 

Nietuzinkowym pomysłem są zwierzątka z masy solnej. Rozwałkowana na cienki placek masa nadaje się do wykrawania z niej kształtów za pomocą foremek do ciastek. Najlepsze będą gwiazdki, domki, serduszka i zwierzęta, np. wiewiórki i renifery. Tego typu bombki wiesza się na choince, stroikach oraz dołącza do prezentów. Najlepiej wyglądają, gdy nie są malowane. Można wytłoczyć na nich napisy, np. imiona domowników, życzenia lub wzory. Ozdoby z białej masy solnej przepięknie prezentują się na zielonym, żywym drzewku oraz na suchych, pozbawionych liści gałęziach, wstawionych do przezroczystego wazonu lub blaszanego wiaderka.

 

Minimalistyczną choinkę można też przystroić jedynie światełkami. Najlepiej, by były białe.

Zamiast w stojaku choinkę najlepiej umieścić w cynkowanej donicy lub wiklinowym koszu. Pojemnik owinięty grubą warstwą naturalnego lnu i przewiązany sznurkiem, też będzie się dobrze prezentował.

 

Rezygnując z drzewka, warto przymocować do ściany małą, iglastą gałązkę i powiesić na niej drewniane gwiazdki. Ciekawie wyglądają też gałązki umieszczone w dużych przezroczystych słojach z wodą, rozlokowane w różnych częściach domu, np. na schodach lub podłodze.

 

Ciekawym pomysłem są też łańcuchy i bombki wykonane z suszonej jarzębiny i głogu oraz śnieżynki zrobione z patyczków, słomy oraz drewnianych koralików.

Minimalistyczna świąteczna dekoracja stołu

Stół powinien być przykryty śnieżnobiałym obrusem lub – szczególnie, gdy jest wykonany z litego drewna lub szkła – pozostać nie osłonięty. Bardzo dobrze będą prezentowały się na nim kolorystyczne kontrasty. Czerwona lub szara zastawa, przezroczysta szklana kula wypełniona wodą z podgrzewaczami oraz ułożone przy każdym talerzu gałązki choinki z ziarenkiem jarzębiny wystarczą, by minimalistyczne wnętrze nabrało świątecznego charakteru.

 

W centralnej części stołu może stać biała patera. Ułożyć można na niej jabłka i cytrusy w towarzystwie orzechów i szyszek. Duże szyszki, które świetnie wyglądają na kominku lub parapecie, dostępne są w sklepach i hurtowniach florystycznych.

Minimalizm w ozdabianiu domu na święta

Girlanda z naturalnego, grubego sznurka z przyczepionymi co 10-30 cm szyszkami, pięknie przystroi balustradę. Okno można udekorować, zawieszoną w połowie jego szerokości gałęzią, na której powieszone będą skromne ozdoby. 

 

Zamiast okazałych stroików najlepiej skomponować własny ze świerkowych gałęzi, w które gdzieniegdzie powtykane będą orzechy. 

 

Na półkach warto ustawić świeczniki z wypełnionych do połowy piaskiem lub igliwiem butelek z białego szkła, słoików lub filiżanek i kubeczków.

 

Minimalistyczny wystrój, dyskretna kolorystyka oraz oszczędnie stosowane świąteczne ozdoby, chronią przed estetycznym rozgardiaszem. Tutaj panuje zasada: im mniej, tym lepiej.


 

Przeładuj

Pierwsza scena filmu "Artyści przeciw nienawiści" zaczyna się od... przekleństw Dody! Artystka zdradza kulisy tej sytuacji

zobacz 00:49