Minimalistycznie urządzone mieszkanie w stylu skandynawskim.
©Vadim Andrushchenko/stock.adobe.com

Minimalizm gra w twojej duszy? Zobacz, jak najprościej urządzić mieszkanie w stylu skandynawskim

Minimalistycznie urządzone mieszkanie w stylu skandynawskim.
©Vadim Andrushchenko/stock.adobe.com

Styl skandynawski charakteryzuje się prostotą, estetyką i funkcjonalnością. Właśnie dzięki temu jest bardzo popularny również w Polsce. Aby urządzić domowe wnętrze w tym stylu, należy poznać jego szczegółowe założenia. Łatwo bowiem dobrać nieodpowiednie wyposażenie czy dodatki i nieświadomie urządzić mieszkanie w innym stylu od zamierzonego.


Chcąc urządzić mieszkanie w stylu skandynawskim, trzeba zwrócić uwagę nie tylko na kolor ścian, ale również na rodzaj mebli i dodatków, oświetlenie, podłogi oraz drzwi.


Charakterystyka wnętrz w stylu skandynawskim


Patrząc na różnego rodzaju inspiracje realizacji wykonanych w stylu skandynawskim można odnieść wrażenie, że opiera się on wyłącznie na kolorze białym w połączeniu z elementami drewnianymi. Na przestrzeni lat nieco się jednak zmieniło i obecnie coraz częściej można się spotkać z używaniem mniej lub bardziej intensywnych odcieni szarości, grafitu oraz czerni.


Jeśli chodzi o meble, to najlepiej wybierać te drewniane. Nie należą one wprawdzie do najtańszych, ale idealnie wpisują się w styl skandynawski, który opiera się przecież na naturalnych materiałach. Wielu projektantów wnętrz radzi również, aby postawić na podłogę wykonaną z naturalnego drewna. Tyle, że - tak jak w przypadku mebli - jest to bardzo drogie rozwiązanie. Metr kwadratowy desek może kosztować nawet 300-350 złotych. Bardziej ekonomicznym rozwiązaniem są panele drewniane, za które trzeba zapłacić około 100 zł/m2.


Dodatki do mieszkania w stylu skandynawskim


Dużą uwagę należy zwrócić również na dodatki. One mogą nadać charakteru wnętrzu i podkreślić jego oryginalność. Do najbardziej popularnych dodatków do wnętrz w stylu skandynawskim należą:

  • pufy z tkaniny,
  • koce i pledy,
  • wiklinowe pojemniki do przechowywania,
  • drewniane gazetniki,
  • ramki na ścianę i półki,
  • napisy do przyklejenia lub ułożenia,
  • cotton balls,
  • lampiony,
  • figurki i rzeźby,
  • doniczki lub osłony na doniczki.


Wszystkie dodatki muszą być dopasowane do wnętrza. Należy zwracać uwagę, aby nie zlewały się z kolorem ścian i mebli. Nie powinno być ich zbyt dużo, gdyż mogłoby to przytłoczyć mieszkanie.

Przeładuj

Sylwia Madeńska i Mikołaj Jędruszczak rozstali się, a jak wspominają początek znajomości? „Ty mi mówiłaś fejkowe informacje…”

zobacz 01:33