elegancki salon
©Robert Kneschke/Fotolia

Metamorfozy wnętrz nie muszą się wiązać z dużymi kosztami ani wymagać gruntownego remontu. Najważniejsza jest kreatywność, dzięki której nawet zwykła drobnostka sprawia, że salon nabiera całkiem nowego charakteru.

1. Szybkie przemeblowanie

Wnętrze można przekształcać na wiele różnych sposobów nawet bez dodawania do niego nowych elementów. Wystarczy tylko docenić potencjał przemeblowań, dzięki którym możliwe jest nie tylko poszukiwanie bardziej ekonomicznych rozwiązań, ale także zabawa wnętrzem. Przed przemeblowaniem warto zapytać o radę kogoś obiektywnego – często z przyzwyczajenia nie widzimy oczywistych rozwiązań aranżacyjnych, które możemy dostrzec dzięki świeżemu spojrzeniu na wnętrze. Wiele może zdziałać nawet ułożenie dywanu po przekątnej lub przesunięcie na środek salonu kanapy zamiast stołu. Zmiana układu mebli sprawia, że salon wygląda jak nowy w ciągu kilku godzin. Plusem takiej metamorfozy jest to, że równie łatwo można wrócić do poprzedniej wersji salonu.

2. Ozdobna ściana

Jednolite ściany wprowadzają do wnętrza wrażenie monotonii, zwłaszcza, jeśli ich kolor jest przygaszony. Żeby odmienić salon, nie trzeba od razu robić malowania. Wystarczy rozejrzeć się za jakąś oryginalną tapetą, najlepiej nawiązującą do konkretnego stylu (np. glamour czy retro), aby łatwo można było do niej dobrać dodatki. Świetnie prezentują się też ściany wyłożone kamieniem lub cegłą, zwłaszcza w surowych lub industrialnych aranżacjach. Można też wypróbować welurowe naklejki – drobne (np. tylko wokół kontaktów) do małego salonu lub tworzące dynamiczny motyw na całej ścianie w dużym salonie. Najlepiej dobrać takie, które kolorem kontrastują z pokryciem ściany.

3. Wzorzysta tkanina

Mało radykalnym, ale bardzo efektownym sposobem na metamorfozę salonu jest wykorzystanie wzorzystej tkaniny. Taki akcent zdobniczy sprawdza się zwłaszcza, jeśli powtarza się w kilku miejscach. Można więc zamówić pokrowce na fotele i firany z tym samym motywem albo uszyć pokrowce na poduszki z tego samego materiału, z jakiego wykonana jest serweta na stół. Świetnie sprawdzają się też futra i plusze, zwłaszcza w zimnych wnętrzach skandynawskich. Można je narzucić na kanapę albo powiesić na ścianie. Ważne, żeby wzór dobrze komponował się z innymi dodatkami.

4. Dodatki handmade

Dodatki handmade to najlepszy sposób, by nadać wnętrzu oryginalności – projektując samodzielnie mamy pewność, że nie znajdziemy drugiej takiej rzeczy w żadnym innym domu. W salonie można pokusić się o ustawienie ręcznie zdobionych doniczek albo ramek na zdjęcia. Efektownie prezentują się też szkatułki wykonane metodą decoupage i klosze do lamp – wyklejane kwiatami, wycinane w ludowe wzory czy zrobione ze sznurka lub z metalowej siatki. Wszystko zależy od pomysłowości autora i stylistyki wnętrza.