elegancka łazienka
©Christian Hillebrand/Fotolia

Remont łazienki: ściany, szafki i lustro

elegancka łazienka
©Christian Hillebrand/Fotolia

Metamorfoza wnętrza nastręcza najwięcej problemów, kiedy chodzi o przebudowę łazienki. Do remontu zniechęca zwłaszcza perspektywa zrywania kafli łazienkowych. W wielu przypadkach da się jednak tego uniknąć, a przy okazji niewielkim nakładem środków finansowych optycznie powiększyć łazienkę.

Malowanie kafli łazienkowych

Kiedy czasu na remont wnętrza jest mało, a środków nie wystarcza na gruntowną przebudowę, trzeba sięgać po niestandardowe rozwiązania. Ze staromodnymi błyszczącymi kaflami z dekorem można sobie poradzić za pomocą farby wodoodpornej. Przed nałożeniem farby trzeba dokładnie umyć ściany środkiem odtłuszczającym i pokryć je warstwą gruntu, który sprawi, że staną się chropowate. Kolor najlepiej rozprowadzać wałkiem (pędzel może zostawić ślady włosia). Przy zamalowywaniu kafelek farbą zostają pokryte również fugi, co jest zgodne z modą na układanie bezfugowe.

Powiększanie małej łazienki

Łazienki, zwłaszcza te w blokach, bywają przestrzeniami klaustrofobicznymi. Często przyczyną jest nieodpowiedni dobór koloru pokrycia ścian. Przy ciemnym kolorze przestrzeń wydaje się jeszcze mniejsza niż jest w rzeczywistości. Dlatego remontując małą łazienkę, warto zdecydować się na biel, która optycznie nadaje wnętrzu metrażu. Ci, którzy nie są miłośnikami minimalizmu, mogą przełamać biel dodatkami w kontrastującym kolorze. Powinni jednak zrezygnować z dynamicznych wzorów na ręcznikach czy zasłonach prysznicowych, zwłaszcza jeśli nie łączy ich wspólny motyw.

Szafki łazienkowe

Kolejnym krokiem do pozbycia się łazienkowego chaosu jest ukrycie kosmetyków w szafkach. Pod prysznicem ani na wannie nie powinny stać żadne butelki. Nienajlepszym pomysłem jest też montowanie odkrytych półek, chyba, że służą one do przechowywania ozdobnych dodatków. Miejsce szamponów, kremów i żelów pod prysznic mogą zająć świece zapachowe, które nadają łazience efektowności i mogą uczynić relaksującą kąpiel jeszcze przyjemniejszą.

Lustro w łazience

Jednym z kluczowych elementów wystroju łazienki jest lustro, które daje wrażenie przestrzeni. Nie warto więc z niego rezygnować, nawet jeśli metraż jest bardzo mały. Najlepiej, jeśli lustro znajdzie się naprzeciwko drzwi – w tej lokalizacji najlepiej spełnia swoją funkcję. Im większe i efektowniejsze lustro, tym lepiej prezentuje się w łazience. Dekoracyjne ramy to jednak nie wszystko – lustro musi być też dobrze oświetlone (np. kinkietami). 

Przeładuj

Klaudia El Dursi jest faworyzowana w "Top Model"? Jurorka show odpowiada na zarzuty internautów

zobacz 01:04