nowoczesna kuchnia
©ostap25/Fotolia

Jak tanio odnowić kuchnię? Inspiracje

nowoczesna kuchnia
©ostap25/Fotolia

Metamorfoza wnętrza jest w zasięgu nawet przy bardzo ograniczonym budżecie. Bez wymiany sprzętu AGD i kupowania nowych mebli można osiągnąć zaskakujący efekt aranżacyjny w kuchni. Wystarczy znaleźć kilka pomysłowych rozwiązań, aby miejsce, gdzie skupia się życie rodzinne było nie tylko praktyczne, ale i oryginalnie urządzone.

Nowy wygląd starych mebli

Nowe meble kuchenne to duża inwestycja, zwłaszcza kiedy w grę wchodzi pełna zabudowa. Jeśli szafki są jeszcze w dobrym stanie, ale ich wygląd zdradza, że kuchnia urządzana była przed kilkoma dziesięcioleciami, warto zainteresować się farbą do mebli. Wybór kolorów jest nieograniczony – można zdecydować się na stonowane szarości lub pójść w stronę romantycznych różów czy błękitów. Efekt dopełnia zamontowanie nowych blatów i uchwytów.

Sufit podwieszany w kuchni

Sufit podwieszany to element praktyczny i gustowny. Pozwala na modelowanie wnętrza – może je optycznie powiększyć lub pomniejszyć. Poza tym pod płytą kartonowo-gipsową można ukryć popękany sufit i nieestetyczne instalacje. O takim rozwiązaniu warto pomyśleć zwłaszcza w blokach, bo podwójny sufit znacznie wycisza pomieszczenie. Umieszczone w nim światełka ledowe nadają natomiast niepowtarzalnego wyglądu, zwłaszcza jeśli ułożone są w pomysłowy wzór.

Fototapeta w kuchni

W typowej kuchni zarówno podłoga, jak i ściany wyłożone są kafelkami. Warto jednak wiedzieć, że wysoka temperatura i wilgoć nie zagrażają ani zmywalnym farbom, ani nawet fototapetom, które po laminowaniu są tak samo odporne na działanie czynników zewnętrznych jak kafelki. Kuchenna fototapeta nadaje wnętrzu charakteru, ale może także optycznie je powiększyć. W małych kuchniach sprawdzają się zwłaszcza wzory 3D, które zwiększają perspektywę i nadają wnętrzu nowoczesny wygląd.

Farba tablicowa w kuchni

W domu, w którym mieszkają dzieci bardzo dobrym pomysłem jest pomalowanie fragmentu ściany farbą tablicową, po której można pisać kredą. Taka farba jest przeznaczona do wielokrotnego zmywania wodą bez obaw, że straci kolor lub się wytrze. Czyni ona kuchnię bardziej przytulną i rodzinną. Przeznaczona jest nie tylko dla najmłodszych, ale i dla dorosłych, którym służy do zapisywania przydatnych informacji, np. listy zakupów. Urozmaiceniem może być pokrycie takiej ściany emalią, na której trzymają się magnesy. To opcja zwłaszcza dla kolekcjonerów, którym pamiątki z wakacji nie mieszczą się już na drzwiach lodówki. 

Więcej na temat remont urządzanie domu
Przeładuj

W "Przyjaciółkach" Wiktor zdradził Patrycję? "Jestem pewna!" Zobaczcie, co się wydarzy w kolejnym odcinku!

zobacz 00:30