Pixabay/ werner22brigitte/ CC0 1.0 https://creativecommons.org/publicdomain/zero/1.0/

Wykonanie stołu z palety krok po kroku

Pixabay/ werner22brigitte/ CC0 1.0 https://creativecommons.org/publicdomain/zero/1.0/

Stół z palet to ręcznie wykonany mebel, który pasuje zarówno do domu, jak i na taras. Koszt wykonania stołu wynosi od 50 do 100 zł + materiały potrzebne do wykończenia (np. tafla szkła lub farba).

 

Meble z palet to sposób na stylowe urządzenie wnętrza niskim kosztem. Z palet można wykonać stoły, łóżka, regały, siedziska, meble ogrodowe, podesty i wiele innych mebli.

Materiały do wykonania stołu z palet

Wszystkie materiały potrzebne do wykonania stołu z palety znajdziesz w markecie budowlanym.

 

Potrzebujesz:

 

 • 1 europalety – typowe wymiary to 80x120 cm i 100x120 (wybór wielkości według uznania),
 • 4 kółek obrotowych (dobrze, aby przynajmniej w 2 kółkach był hamulec; dzięki temu stół będzie mógł stabilnie stać),
 • 16 wkrętów i podkładek pod wkręty,
 • kitu do drewna,
 • wkrętarki,
 • grubo- i drobnoziarnistego papieru ściernego lub szlifierki,
 • młotka,
 • szpachelki,
 • pędzla do malowania,
 • impregnatu do drewna,
 • lakieru, farby olejnej lub bejcy w dowolnym kolorze (wybór według uznania),
 • szyby o pow. równej palecie (80x120 lub 100x120).

Instrukcja wykonania stołu z palet krok po kroku

1. Paletę oczyść z zabrudzeń. Wyrównaj wszystkie nierówności i drzazgi przy pomocy papieru ściernego lub szlifierki. Ubytki w palecie możesz wypełnić szpachelką i kitem do drewna.

 

2. Zaimpregnuj drewno. Dzięki temu stół będzie odporny na wilgoć i będzie mógł stać wewnątrz i na zewnątrz (np. na balkonie lub tarasie).

 

3. Następnie pomaluj paletę według uznania. Możesz użyć do tego tylko lakieru (wówczas drewno będzie mieć naturalny wygląd) lub bejcy w dowolnym kolorze. Dobrze sprawdzi się także pomalowanie palety farbą olejną.

 

4. Kiedy warstwa wykończenia palety wyschnie należy przykręcić kółka.

 

5. Ustaw wszystkie cztery kółka symetrycznie i upewnij się, że żadne nie trafia na gwóźdź (palety są zbijane w narożnikach gwoździami). Przykręcając koła omijaj miejsce z gwoździem. Nawierć otwory (na każde koło po 4) i przymocuj koła.

 

6. Na powierzchnię stolika możesz położyć szybę o identycznych wymiarach jak paleta. W ten sposób powierzchnia stołu będzie gładka i trwała.

 

Stolik jest już gotowy. Jeżeli stół z pojedynczej palety jest zbyt niski, możesz dołączyć do niego drugą paletę, którą przygotujesz i zabezpieczysz podobnie jak pierwszą. Palety skręć lub sklej je ze sobą klejem do drewna.

Całkowity koszt stołu z palety

Europalety często są dostępne na skupach lub w hurtowniach budowlanych. Można je dostać także w internecie. Koszt palety to ok. 20-40 zł. Do tego trzeba dodać koszt drobnych elementów takich jak: kółka (ok. 20-35 zł), impregnat do drewna (10-20 zł/l), wkręty i podkładki (ok. 2 zł), papier ścierny (1-2 zł za arkusz). Średni koszt materiałów potrzebnych do zbudowania stołu z palet to ok. 50-100 zł. Do tego należy dodać ceny ewentualnych materiałów, których potrzebujemy do wykończenia mebli, np. farbę (ok. 8-12 zł/l) oraz taflę szkła (w zależności od grubości i rodzaju ok. 200-400 zł).  


Przeładuj

Klaudia El Dursi szczerze o uczestnikach "Hotelu Paradise": "Cwaniactwo i sojusze!"

zobacz 01:47