Krzesło na balkonie
© Ewald Fröch/Fotolia.com

Jak urządzić mały balkon z miejscem do relaksu

Krzesło na balkonie
© Ewald Fröch/Fotolia.com

Nawet mały balkon może stać się miejscem do relaksu po całym dniu pracy, zjedzenia śniadania na świeżym powietrzu i wypicia porannej kawy. Wystarczy wygospodarować na nim trochę miejsca i wstawić wygodne krzesła lub siedziska.

 

Wolną przestrzeń na balkonie można uzyskać dzięki wykorzystaniu ścian i barierki balkonu, np. powieszeniu tam kwiatów.

Jak wygospodarować miejsce na małym balkonie

Na balkonie niewielkich rozmiarów każdy centymetr kwadratowy wolnej przestrzeni jest bardzo cenny. Warto zatem zrobić wszystko, żeby wygospodarować jej jak najwięcej. Można zacząć od wyboru roślin, które mogą rosnąć w doniczkach wiszących. Doniczki podwieszone pod zadaszeniem lub w metalowym koszu na barierce po zewnętrznej stronie balkonu lub obustronne, z powodzeniem zastąpią, niepotrzebnie zajmujące miejsce na podłodze, doniczki stojące. Aby nie rezygnować z kwiatów na małej przestrzeni, można zastosować kratki do upinania kwiatów. Zajmują one niewiele miejsca, a pnące się po nich kwiaty, np. róże lub powojniki, wyglądają bardzo dekoracyjnie.

 

Warto również wybierać ozdoby, które jednocześnie będą miały znaczenie praktyczne, np. dekoracyjne, emaliowane konewki oraz dekoracyjna, wisząca klatka na ptaki, z której po wstawieniu do środka świec można zrobić lampion.

 

Warto również wykorzystać wolną ścianę balkonu i np. powiesić na niej półeczkę na kwiaty, dekoracje, lampiony itp. Na ścianie można również przymocować niewielkie doniczki z ozdobnymi trawami lub roślinami.

Meble, które umożliwią wypoczynek na małym balkonie

Na małym balkonie najlepiej sprawdzą się lekkie, składane meble. Choć może być trudno rozłożyć na nim więcej niż jeden leżak, można go zastąpić przypominającymi leżaki rozkładanymi krzesełkami. Zamiast nich można też wybrać komplet składający się z dwóch wąskich, składanych krzeseł i stolika kawowego. Jeśli stolik o pełnym, okrągłym blacie okaże się za duży na balkon, można zamienić go na stolik o półokrągłym blacie, przymocowywany do ściany i składany, albo stolik nakładany na balustradę balkonu. Na małym balkonie można również ustawić lekkie, wiklinowe fotele albo jedną dwuosobową ławę. Dobrze sprawdzi się też otwierana skrzynia do siedzenia, wewnątrz której można przechowywać narzędzia, doniczki, konewkę itp. Aby meble do siedzenia stały się bardziej przytulne, można ułożyć na nich miękkie poduszki i ciepłe koce.


Więcej na temat urządzanie domu
Przeładuj

Kaczorowska, Krupa, Przybysz... Dla tych gwiazd to pierwszy Dzień Matki! Kto jeszcze został mamą w ostatnich miesiącach?

zobacz 01:58