Salon pomalowany na jasny kolor.
©lightcache/stock.adobe.com

Na jaki kolor pomalować ściany w salonie? Praktyczne porady

Salon pomalowany na jasny kolor.
©lightcache/stock.adobe.com

Samo pomalowanie ścian w salonie nie należy do najtrudniejszych prac remontowych. Nawet bez pomocy fachowców można zrobić to dokładnie i bezproblemowo. Aby uniknąć niemiłych niespodzianek i rozczarowań, dobrze jest znać podstawowe zasady zarówno w kwestii doboru odpowiednich kolorów, jak i samej techniki malowania.


Najmniej problemu sprawia pomalowanie białych ścian na taki sam kolor. Poziom trudności wzrasta, kiedy chcemy coś urozmaicić i decydujemy się na inną kolorystykę.


Zasady dotyczące malowania, czyli jak łatwo zmieniać optykę wnętrza


Prawdopodobnie najbardziej znaną zasadą jest ta, która mówi, że jasne kolory powiększają wnętrze, natomiast te ciemne sprawiają, że wydaje się ono mniejsze. Punktem wyjściowym powinna być zatem wielkość salonu. Jeżeli jest on duży i przestronny, to praktycznie nie ma żadnych ograniczeń kolorystycznych. W przypadku małego, kilku lub kilkunastometrowego salonu wybór powinien być dobrze przemyślany. Łatwo bowiem optycznie pomniejszyć wnętrze poprzez pomalowanie ścian na zbyt ciemny kolor. Najlepiej wybierać jasne odcienie - śnieżnobiałą biel lub z domieszką delikatnych, pastelowych: wanilii, błękitu czy różu.


Jeśli salon ma nietypowy kształt np. jest w kształcie prostokąta, to dobrze jest pamiętać o tym, aby dłuższe ściany malować w chłodnych kolorach, natomiast krótszą w cieplejszych. Taki zabieg pomaga optycznie wyrównać proporcje, dzięki czemu całe wnętrze prezentuje się lepiej.


Jak stworzyć salon dopasowany do najnowszych trendów?


Białe ściany w salonie dobrze sprawdzą się we wnętrzach urządzanych w stylu skandynawskim. Tam króluje minimalizm i dlatego nie warto eksperymentować z kolorami ścian. W najnowszych trendach ciekawym rozwiązaniem jest zabawa kolorami na ścianach. W przypadku pomieszczeń o małej powierzchni również jest to możliwe. W takich przypadkach warto rozważyć pomalowanie na ciemniejszy kolor jedną ze ścian, a pozostałe trzy na jasny np. biały. Taki prosty manewr pozwala nie tylko złamać schemat, ale również zachować dobrą optykę wnętrza (pomalowana ściana na ciemniejszy kolor sprawia wrażenie położonej nieco dalej w stosunku do pozostałych).

 

Innym rozwiązaniem jest pomalowanie ścian na jasny kolor, a następnie pomalowanie niektórych fragmentów na wyraźnie ciemniejszy. Ma to na celu skupienie uwagi osób przebywających we wnętrzu na ciemniejszych fragmentach. To również sprawia wrażenie większego pomieszczenia.

Więcej na temat remont Salon Farby Ściana
Przeładuj

Z kim Blondino ma najlepszy kontakt po "Hotelu Paradise"? Nie chodzi o Chrisa!

zobacz 01:23