Żółta ściana
© Mr Twister/Fotolia.com

Kolorystyczne triki przy malowaniu mieszkania

Żółta ściana
© Mr Twister/Fotolia.com

Malowanie mieszkania jest doskonałą okazją do tego, aby optycznie je wymodelować, np. powiększyć lub zmniejszyć, obniżyć lub podwyższyć. Pewne triki kolorystyczne pozwalają tak pomalować ściany mieszkania, żeby czuć się w nim komfortowo.

 

Operowanie farbami o różnych kolorach może między innymi optycznie podnieść sufit albo zastąpić kasetony, które często stosuje się do obniżania sufitu.

Jak powiększyć lub zmniejszyć pokój za pomocą kolorów ścian

Niewielkie pomieszczenia nie muszą wydawać się ciasne i ciemne. Wystarczy tylko odpowiednio je pomalować. Przestrzeń pokoiku można optycznie powiększyć poprzez zastosowanie farb w jasnych, chłodnych kolorach, przede wszystkim białym i szarym, ale też jasnobłękitnym lub jasnoliliowym. Żeby zatrzeć granice między ścianami a sufitem, sufit najlepiej jest pomalować kolorem o jeden lub dwa tony jaśniejszym. Farba na zacienionym suficie zawsze wydaje się ciemniejszy niż jest w rzeczywistości. Warto stosować farby satynowe, ponieważ połysk, jaki nadają ścianom, powiększa przestrzeń.

 

Duży, przestronny pokój stanie się natomiast bardziej przytulny, jeśli pomaluje się go ciepłymi kolorami, np. żółciami, czerwieniami i brązami w śródziemnomorskim stylu, oraz wyraźnie oddzieli ściany od sufitu, np. poprzez zastosowanie farb o innej barwie.

Modelowanie proporcji pokoju dzięki ciemnym i jasnym ścianom

Za pomocą kolorów można również modelować pomieszczenia, np. wyrównywać ich proporcje, aby wyglądały na bardziej regularne, zbliżone do formy sześcianu. Żeby optycznie wydłużyć pomieszczenie, należy dłuższe ściany pomalować jasnym kolorem, a krótsze – ciemnym. Jeśli natomiast chce się wizualnie skrócić pomieszczenie, dwie dłuższe ściany należy pomalować na ciemno, a krótsze na jasno.

Jak optycznie podnieść lub obniżyć sufit

Wysokie pomieszczenia, z jakimi często można się spotkać w starym budownictwie, mogą przytłaczać, dlatego warto optycznie je obniżyć. Pomoże w tym pomalowanie sufitu farbą w ciemnym kolorze i namalowanie tym samym kolorem pasa na ścianie przy krawędzi z sufitem. Innym sposobem na optyczne obniżenie sufitu jest pomalowanie jednej ze ścian, tej znajdującej się naprzeciwko drzwi wejściowych do pomieszczenia, farbą w kolorze sufitu, ciemniejszym od kolorów innych ścian.

 

Pomalowanie sufitu jasnym kolorem może go natomiast optycznie podnieść. Dodatkowo można namalować na ścianie, tuż przy krawędzi z sufitem, gruby pas w kolorze, na jaki pomalowany jest sufit.

Więcej na temat remont aranżacja wnętrz
Przeładuj

Jak mieszka Agnieszka Kaczorowska? Pokój Emilki przepiękny, ale spójrzcie na sypialnię!

zobacz 01:31