Krajobraz burzy z piorunami w małej miejscowości.
©IRIS Productions/stock.adobe.com

Letnie burze, czyli dlaczego nie parkujemy pod drzewami i odłączamy laptopa od zasilania?

Krajobraz burzy z piorunami w małej miejscowości.
©IRIS Productions/stock.adobe.com

 

Letnie burze nie należą do rzadkości i mogą być naprawdę niebezpieczne. Nagłe i gwałtowne załamanie pogody może być równie piękne, co katastrofalne w skutkach. Warto sprawdzać prognozy, a zwłaszcza ostrzeżenia meteorologiczne.

Letnie burze kojarzą się przede wszystkim z gwałtownymi wyładowaniami atmosferycznymi, silnym wiatrem i opadami nie tylko deszczu, ale też gradu. To niezwykłe, kiedy nagle w środku lata ulice zamieniają się w rwące potoki. Oczywiście ostrzeżenie o zakazie chowania się pod drzewem, zwłaszcza samotnym, zna każdy z dzieciństwa. O czym jeszcze trzeba pamiętać?

 

Jak zabezpieczyć auto przed załamaniem pogody?

Silne podmuchy wiatru są w stanie połamać najpotężniejsze drzewa. Łatwo sobie wyobrazić co się stanie, jeśli właśnie pod nim pozostawiony zostanie samochód. Niestety nie każde ubezpieczenie AC obejmuje takie szkody. Dlatego warto przeparkować auto w bezpieczniejsze miejsce. Idealnie jeśli do dyspozycji jest garaż. Jeśli nie, znacznie lepszy będzie parking między blokami, gdzie dodatkowo wyższe budynki osłabiają silne podmuchy wiatru. Bardzo ciężko uchronić auto przed możliwym gradem, który potrafi uczynić naprawdę duże spustoszenia jeśli chodzi o lakier i całość karoserii. Duże uszkodzenia mogą być trudne do naprawy, przez co samochód znacznie straci na wartości. W takich przypadkach najlepiej sprawdza się parkowanie pod dachem.

Jeśli ulewa zaskoczy w trakcie jazdy, nie wolno wjeżdżać w głębokie kałuże. Bardzo łatwo zalać silnik – auto się zatrzyma i nie obejdzie się bez interwencji pomocy drogowej.

 

Czy burza może uszkodzić urządzenia elektryczne?

W trakcie burzy, w domu nie należy korzystać z urządzeń podłączonych do instalacji elektrycznej. Jeśli ktoś ma np. włączony laptop, lepiej skorzystać w tym momencie z zasilania baterii. Impuls z nagłego wyładowania elektrycznego może niszczyć sprzęty podłączone w tym momencie do prądu. Zawsze trzeba brać pod uwagę ryzyko, że piorun uderzy w trakcję i mówiąc dosłownie, przeniesie się nią do podłączonych urządzeń. Oczywiście wszelkie sprzęty bezprzewodowe nie generują takiego niebezpieczeństwa.

Więcej na temat konserwacja i naprawy Samochody
Przeładuj

Doda przerywa milczenie! Zabrała głos w sprawie małżeństwa z Emilem. Mają kryzys?

zobacz 00:39