Fragment choinki ze złotymi ozdobami.
©Andrey Kuzmin/Fotolia.com

Lampki choinkowe nie świecą - jak sprawdzić dlaczego i je naprawić?

Fragment choinki ze złotymi ozdobami.
©Andrey Kuzmin/Fotolia.com

Lampki choinkowe bardzo często się psują. Czasami jednak nie trzeba kupować nowego łańcucha, wystarczy wymienić przepaloną żarówkę. Istnieją dwa sposoby na sprawdzenie, która z żarówek jest uszkodzona. Jeśli znajdziemy niedziałające ogniwo, wystarczy zamienić wymienić żarówkę na nową i łańcuch choinkowy zacznie świecić.

Jak rozpoznać usterkę w lampkach choinkowych?

Lampki choinkowe mogą nie działać z kilku powodów. Jeżeli część łańcucha lub całość się nie świeci, problemem może być to, że lampki nie posiadają zasilania. Dokładnie oznacza to, że przewód nie styka i prąd nie płynie przez cały kabel. Najczęściej problemem jest przepalona żarówka, zdarza się jednak tak, że nawet kilka żarówek jest uszkodzonych. Kabel może być również naderwany lub wtyczka może nie działać. 

Jak znaleźć przepaloną żarówkę?

Bywa tak, że jedna z żarówek się przepali, obwód prądy zostaje przerwany i cały łańcuch gaśnie. W tym przypadku bierzemy zapasową lampkę i podmieniamy każdą żarówkę, aż trafimy na uszkodzoną. Za każdym razem podłączamy lampki, w momencie kiedy się zapalą, odnaleźliśmy uszkodzone ogniwo.

Jeśli mamy multimetr, sprawa jest ułatwiona - nie musimy wykręcać każdej żarówki. Wystarczy podłączyć łańcuch do prądu i wykręcić pierwszą i ostatnią żarówkę. Następnie multimetrem sprawdzamy czy jest zasilanie i wynosi minimum 230 V. Jeśli wszystko jest w porządku, wykręcamy dowolne żarówki po kolei i sprawdzamy czy na danym odcinku płynie prąd. Kiedy badamy jakiś odcinek i nie usłyszymy sygnału, oznacza to że w tym miejscu obwód jest przerwany. Wtedy zmniejszamy dystans między miernikami, aż odnajdziemy nie działającą żarówkę.

Jak naprawić łańcuch choinkowy?

Do naprawy lampek choinkowych koniecznie musimy posiadać zapasowe żarówki. Czasami są one w kompletach, możemy również użyć lampki z innego kompletu. Aby naprawić zepsuty łańcuch, wystarczy znaleźć przepaloną żarówkę i wymienić ją na nową.

 

 

Więcej na temat ozdoby choinkowe
Przeładuj

"Kogel Mogel 4": To nowa postać zachwyci wszystkich najbardziej! "Rozbije bank"

zobacz 02:41