Kwiaty na balkonie
Pixabay/Hans/CC0 https://creativecommons.org/publicdomain/zero/1.0/

Jak zaaranżować zacieniony balkon?

Kwiaty na balkonie
Pixabay/Hans/CC0 https://creativecommons.org/publicdomain/zero/1.0/

Większość roślin dobrze się czuje w lekko zacienionym miejscu, jednak tylko niektóre mogą się w nim w pełni rozwinąć. Kwiaty balkonowe uprawiane w cieniu wymagają też dodatkowej pielęgnacji, ponieważ są bardziej narażone na pleśnie i choroby grzybowe.

Pnące rośliny balkonowe

Zacienione miejsca są szczególnie lubiane przez pnące się rośliny, które mogą oplatać poręcze lub wdrapywać się po ścianie. Niesamowity efekt zawsze gwarantuje bluszcz pospolity lub winobluszcz pięciolistkowy, znany jako dzikie wino. Rośnie bardzo szybko i nie każe długo czekać na efekt. Należy jednak pamiętać o regularnym nawadnianiu roślin, by nie straciły intensywnego zielonego koloru.

Kwiaty balkonowe cieniolubne

Kamelia japońska ma duże białe, różowe lub czerwone kwiaty. W Azji rośnie jako kilkunastometrowy krzew, ale uprawiana w doniczce nie przekracza dwóch metrów. Mniej egzotyczna i zdecydowanie mniej okazała jest niezapominajka alpejska, która ma drobne, niebieskie kwiaty. Bardzo dobrze rośnie w pojemnikach, ale nie można zapominać o tym, by ją dodatkowo nawozić. Bardzo ciekawie wyglądają kwiaty jednoroczne, na przykład niecierpki – kwitną bardzo obficie, a duża różnorodność barw i form pozwala na tworzenie wielokolorowych kompozycji. Innym kwiatem doniczkowym o bogatej palecie barw jest wiciokrzew, który dodatkowo wieczorem pięknie i intensywnie pachnie.

Uprawa kwiatów na zacienionym balkonie

Jeśli na twoim balkonie jest dużo cienia, a mimo to chciałabyś spróbować uprawiać na nim rośliny, które niezbyt go lubią, zadbaj o:

  • jasne ściany – ściany wnętrza balkonu, gdy będą pomalowane na biało lub inny jasny kolor, będą lepiej odbijały światło, które mogą zaabsorbować rośliny;
  • wentylację – jest niezbędna w zacienionym miejscu, ponieważ w cieniu szybciej rozwijają się pleśnie i choroby grzybowe. Rośliny nie powinny stać zbyt blisko siebie, żeby nawzajem sobie nie przeszkadzać i mieć czym oddychać.

Uzbrój się też w cierpliwość, ponieważ kwiaty balkonowe trzymane w cieniu zazwyczaj rosną wolniej niż te, mający stały dostęp do słońca.

Więcej na temat budowa domu ogrodnictwo
Przeładuj

Kto pierwszy powiedział "kocham"? Oliwia czy Łukasz ze "Ślubu od pierwszego wejrzenia"? Zdradzili, jak wyglądała ta wyjątkowa chwila

zobacz 01:32