kuchnia na poddaszu
©cycologe/Fotolia

Jak w funkcjonalny sposób urządzić kuchnię na poddaszu?

kuchnia na poddaszu
©cycologe/Fotolia

Kuchnie na poddaszu spotyka się najczęściej w domach wielorodzinnych. Jest to rzadko stosowane rozwiązanie w budynku jednorodzinnym. Skosy z jednej strony mogą stwarzać problemy dla jej zaaranżowania, a z drugiej – mogą dawać nowe możliwości. Z pewnością wpływają na rozplanowanie przestrzeni i determinują kształt zabudowy kuchennej.

Powierzchnia poddasza

Wygląd kuchni na poddaszu uzależniony jest od jego powierzchni. Najważniejsza w tej kwestii jest ścianka kolankowa (ściana dobudowana na ostatniej kondygnacji w celu podniesienia dachu i zwiększenia powierzchni użytkowej poddasza). Jej wysokość determinuje wysokość ścian na poddaszu. Im ścianka jest niższa, tym mniejsze są możliwości zaaranżowania poddasza. Jeśli ścianka kolankowa ma 75 centymetrów, skos można zabudować schowkiem lub ustawić pod nim stolik. Jednak korzystanie z niego nie będzie komfortowe. Najlepiej jeśli ścianka ma co najmniej 110 centymetrów, wówczas można swobodnie aranżować kuchnię na poddaszu.

 

Ważna jest także wysokość pomieszczenia. Należy tak zaplanować przestrzeń, aby móc przygotowywać posiłki w pozycji stojącej, bez konieczności garbienia się. W innym przypadku kuchnia nie będzie funkcjonalna.

Światło na poddaszu

Trzeba pamiętać, że to pomieszczenie będzie nagrzewać się szybciej niż te poniżej poddasza. Dlatego też kuchnię na poddaszu warto zaplanować od północy, która nie jest nasłoneczniona. Dodatkowo pomocne będą rolety, które przeciwdziałają nadmiernemu nagrzewaniu się kuchni. Najlepiej, jeśli poddasze jest wyposażone w okna połaciowe. Powierzchnia okien powinna stanowić 10% powierzchni podłogi na poddaszu.

Wentylacja w kuchni na poddaszu

Aranżując kuchnię na poddaszu trzeba zadbać o wentylację. Okna na poddaszu powinno się zaopatrzyć w nawiewniki zapewniające cyrkulację powietrza. Będzie ona przeciwdziałać powstawaniu grzybów czy zawilgocenia ścian na skutek działania pary wodnej powstałej podczas gotowania czy zmywania.

Dach a aranżacja kuchni na poddaszu

Na sposób urządzenia kuchni na poddaszu ma wpływ także kształt dachu. Im większa liczba skosów, tym trudniej zaaranżować pomieszczenie. Najtrudniej jest, jeśli dach jest wielospadowy. Wówczas najlepiej będzie wybrać meble na zamówienie. Zabudowa nawet trudno dostępnych miejsc umożliwi pełne zagospodarowanie powierzchni poddasza na kuchnię. Przestrzeń pod skosami można wykorzystać na szafki, schowki czy lodówkę. Pod skosem nie można zamontować kuchenki, ponieważ nad nią musi zawisnąć okap. Można tam jednak umieścić zlew.

Kolorystyka kuchni na poddaszu

Kuchnię na poddaszu warto zaaranżować w jasnych barwach, które sprawią, że pomieszczenie wyda się większe i bardziej przestronne. Dekoratorzy odradzają wybieranie ciemnych barw mebli czy farb ściennych. 

Przeładuj

Klaudia El Dursi szczerze o uczestnikach "Hotelu Paradise": "Cwaniactwo i sojusze!"

zobacz 01:47