Wnętrze z kominkiem
© bmak/Fotolia.com

Miejsce na kominek wyznacza usytuowanie komina, planując kominek musimy określić, czy będzie miał konstrukcję otwartą czy zamkniętą, w jakim stylu ma być obudowany i jak będzie udekorowana przestrzeń wokół niego.

 

Kominek pełni nie tylko funkcję grzewczą. Często stanowi centralny punkt salonu, dlatego musi być też ładnie zaaranżowany.

Gdzie umieścić kominek

W domu projektowanym indywidualnie kominek w salonie może być umiejscowiony niemal wszędzie, zarówno w miejscu centralnym, jak i w rogu, między oknami, w ścianie zewnętrznej. Najważniejsze by jego lokalizację zaplanować już na etapie projektu i wyznaczyć miejsce komina, do którego będzie podłączony. W projektach gotowych komin określa usytuowanie kominka. Przy planowaniu trzeba brać pod uwagę funkcjonalność pomieszczenia z kominkiem, to znaczy rozmieszczenie mebli i łatwość przemieszczania się. Najlepiej, by kominek znajdował się w strefie wypoczynkowej.

Kominek otwarty czy zamknięty

Wybór pomiędzy konstrukcją otwartą i zamkniętą to kolejny krok, który trzeba podjąć przy projektowaniu kominka. Projekty otwarte przywodzą na myśl tradycyjne paleniska. Są bardzo klimatyczne i tworzą przytulną atmosferę we wnętrzu. Ich wadą jest jednak szybkie spalanie się drewna i niska efektywność grzewcza. Potrzebują też doprowadzenia świeżego powietrza do paleniska. Kominki zamknięte, czyli takie w których wkład kominkowy zasłonięty jest szklanymi drzwiami, są mniej efektowne, ale za to bardziej praktyczne. Są wydajne i można je wykorzystywać jako główne lub uzupełniające źródło ciepła w budynku. Ich zamknięta konstrukcja sprawia, że są też bezpieczniejsze i zmniejszają ryzyko pożaru.

Jaki styl kominka wybrać

Tradycyjne kominki do pokoju były najczęściej obudowane cegłą, kamieniem lub kaflami. Takie aranżacje nadal pasują do wnętrz naturalnych i rustykalnych, ale obecnie coraz częściej zastępuje się je obudowami w prostym, często wręcz minimalistycznym stylu. Nawet w najbardziej nowoczesnych wnętrzach kominek wprowadza przytulny nastrój i zawsze przyciąga uwagę.

Biokominek

Alternatywą dla tradycyjnego kominka może być tak zwany biokominek, czyli piec opalany etanolem. Bez problemu można go zamontować w pomieszczeniach bez przewodów kominowych, a więc nawet w bloku. Spełnia on jednak głównie funkcję estetyczną, nie jest w stanie ogrzać całego mieszkania. Jeżeli zastanawiasz się nad wyborem biokominka, zobacz jak pięknie wyglądaja one we wnętrzach:

  • Biokominek wiszący czarno-biały
  • Biokominek z czarnej malowanej stali
  • Biokominek wiszący czarny
  • Biokminek czarny ozdobny
  • Biokominek w kolorze miedzi
  • Biokominek wiszący stalowy
  • Biokominek portalowy biały

Jak udekorować przestrzeń wokół kominka

Jeśli chcesz, żeby kominek przyciągał uwagę, zapewnij mu odpowiednią oprawę. Ważne jest przede wszystkim tło, na którym będzie się znajdował. W celu wyeksponowania pieca, ścianę pomaluj kontrastowym kolorem. Niezwykle efektownie wyglądają też lustra zawieszone nad kominkiem lub po jego bokach i odbijające światło. Dobrym pomysłem są także lampy i reflektory, które subtelnie podkreślą formę twojego kominka. Nie zapomnij, że pozornie nieistotne akcesoria, takie jak kosz na drewno czy pogrzebacz, także wpływają na estetykę, więc zadbaj o to, by były spójne z całą aranżacją kominka.

 

Więcej na temat aranżacja wnętrz