kominek
©Wilm Ihlenfeld/fotolia

Kominek narożny jest idealną ozdobą każdego salonu bądź pokoju dziennego. Dobrze wyeksponowany widoczny jest z każdego miejsca w pokoju i umili długie, mroźne wieczory. Kominek narożny ma nie tylko funkcję wizualną, ale i użyteczną. Jest źródłem ciepła, przydatnym w zimowe wieczory.

Kominek otwarty

Kominek otwarty spełnia funkcje estetyczne, ale nie jest zbyt użyteczny. Nie oddaje on zbyt wiele energii, aby ogrzać pomieszczenie. Ten rodzaj kominka nie posiada wkładu, drzwiczek i szyby. Zwykle buduje się go ze zwykłej cegły szamotowej. Co więcej, kominek otwarty pobiera duże ilości powietrza z pomieszczenia, a tym samym powoduje szybsze wychładzanie i przez to większe spalenie drewna. Kominki otwarte świetnie nadają się jako dekoracja do domków letniskowych, element ogrodu, czy tarasu, ale nie posiadają więcej zalet. Ten rodzaj kominków ma mniejszą sprawność i moc, dlatego też nadaje się wyłącznie do okazjonalnego palenia. Głównie stanowi on dekorację wnętrza i tworzy przytulny klimat. Wymaga dużej ostrożności przy użytkowaniu, gdyż żywy ogień jest zagrożeniem dla budynku. Kominek otwarty należy regularnie sprzątać, a jego materiałem opałowym może być tylko drewno. Cena takiego kominka wynosi około 8 tysięcy złotych.

Kominek zamknięty

Kominek zamknięty jest o wiele bardziej ekonomiczny od kominka otwartego, a jego odpowiedni model pozwoli nam na ogrzanie nie tylko jednego pomieszczenia, ale całego domu. Posiada on wkład, który przekazuje 4 razy więcej ciepła od kominka otwartego. Co więcej, kominek zamknięty zużywa dużo mniej drewna niż kominek otwarty i powstaje w nim o wiele mniej popiołu. W tym kominku drewno spala się o wiele wolniej niż w przypadku kominka otwartego. Jeśli jest prawidłowo zamontowany nie trzeba pilnować ognia i wygaszać go na noc, gdyż szklane drzwiczki zabezpieczają przed wypadaniem palącego się drewna. Niestety, kominek zamknięty nie wygląda już tak estetycznie jak kominek otwarty i jest prostą ozdobą połączoną ze źródłem ciepła. Występują wersje z płaszczem wodnym, które podłączone do centralnego ogrzewania zagrzeją każdy grzejnik i wodę użytkową w domu. Wadą kominka zamkniętego jest wysoki koszt instalacji i bardziej skomplikowany system, do którego trzeba użyć elementów zabezpieczających, by nie przegrzać instalacji. W przypadku kominków zamkniętych zawierających płaszcz wodny wymaga się zastosowania wymiennika ciepła i dodatkowego zasilenia pompy w razie jej awarii. Koszty takiego kominka wahają się w granicach 12-15 tysięcy złotych. 

 

Wkłady kominkowe

Dlaczego warto wziąć pod uwagę takie rozwiązanie? Wkłady kominkowe należą do najbardziej ekologicznych źródeł ciepła – wydostające się z nich spaliny mają mniej zanieczyszczeń niż te, które powstają ze spalania gazu, oleju czy węgla. Są również mniej zanieczyszczone niż spaliny z kominków otwartych. 

Okazuje się, że wkłady kominkowe renomowanych firm mają sprawność około 70% podczas normalnej pracy i nawet 83% przy pracy zredukowanej (gdy dopływ powietrza do spalania jest ograniczony). Minimum 70% energii powstającej podczas spalania drewna odzyskuje się w postaci ciepła!

Jeżeli interesują cię wkłady kominkowe - zobacz!

Więcej na temat budowa domu urządzanie domu