Nowoczesna sypialnia
Pixabay/keresi72/CC0 https://creativecommons.org/publicdomain/zero/1.0/

Wystrój sypialni – w jakiej kolorystyce wyśpisz się najlepiej?

Nowoczesna sypialnia
Pixabay/keresi72/CC0 https://creativecommons.org/publicdomain/zero/1.0/

Człowiek potrzebuje około siedmiu godzin snu, by się zregenerować i pracować efektywnie. Na długość snu ma wpływ to, jakie wybierzesz kolory do sypialni.

 

Na podstawie brytyjskich badań odkryto, że kolory sypialni mają duży wpływ na to, jak długo trwa sen. Jak się okazało, najlepiej i najdłużej śpi się w pomieszczeniach o ciepłych kolorach – odcieniach żółtego i pomarańczu, ale także w takich kolorach sypialni jak niebieski, zielony i srebrny. W pomieszczeniach pomalowanych w ten sposób sen trwał średnio siedem i pół godziny. Kolorami, które zdecydowanie nie sprzyjały wypoczynkowi były fiolety, brązy i szarości – sen trwał około sześciu godzin.

Badania pokazały także kilka innych ciekawych zależności:

  • kolory do sypialni w odcieniach karmelu sprawiały, że śpiące w niej pary uprawiały seks średnio trzy razy w tygodniu. Dla porównania – pary śpiące w czerwonej sypialni, kochały się średnio raz w tygodniu.
  • 50% osób śpiących w niebieskiej sypialni twierdziło, że zazwyczaj budzą się zadowolone i szczęśliwe,
  • 22% osób badanych, które mają zielony kolor sypialni, budzi się z pozytywnym nastawieniem i dobrym humorem,
  • 21% osób śpiących w srebrnej sypialni twierdzi, że są bardziej zmotywowali do wykonywania ćwiczeń fizycznych.

Z pewnością ma to związek z chromoterapią, czyli terapią kolorami, która zakłada, że oddziaływanie barw może wspomagać leczenie chorób i zaburzeń.

Jaki wybrać kolor mebli do sypialni?

Jeśli wybrany jest już kolor ścian, kolor mebli powinien być do nich dostosowany:

  • jeśli użyte zostały pastelowe kolory do sypialni, to każdy odcień mebli będzie się dobrze komponował,
  • na tle ostrych, krzykliwych barw dobrze będą wyglądały klasyczne kolory i okleiny. W innym wypadku meble mogą przytłoczyć wnętrze.
  • do każdej sypialni pasują meble w kolorze drewna, które dostępne są w wielu odcieniach.

Jak wybrać podłogę do sypialni?

W sypialni najlepiej sprawdzi się drewniana podłoga lub panele – są bardzo estetyczne. Powinny być dopasowane do koloru listwy drzwi, by tworzyć razem spójną kompozycję. Równie dobrym pomysłem jest wykładzina, która wycisza pomieszczenie, jest przyjemna w dotyku i ma o wiele większą paletę barw niż panele. Pozostaje tylko wybrać odpowiedni kolor – brązowy lub szary jest bezpiecznym rozwiązaniem, ponieważ współgra praktycznie ze wszystkimi kolorami ścian. Jeśli chcemy dodatkowo położyć dywan, ze względów praktycznych lepiej unikać bardzo jasnych – beżowych, białych, ponieważ będą się bardzo szybko brudziły. Do jasnych ścian będą pasowały niebieskie, zielone i czerwone dywany, które urozmaicą wystrój. Należy jednak unikać bardzo ostrych barw.


Przeładuj

Wojewódzki w "Idolu" nazwał ją "Pączkiem". Dziś Nina Cieślińska pracuje w telewizji i wygląda jak zupełnie inna osoba

zobacz 00:48