Kolorowe farby do ścian
© archideaphoto/Fotolia.com

Czym się kierować, decydując się na kolorowe ściany w salonie, kuchni i pokoju dziecięcym

Kolorowe farby do ścian
© archideaphoto/Fotolia.com

Kolorowe ściany w salonie to zwykle jedna ściana o zdecydowanej barwie i trzy w neutralnych kolorach. W kuchni możemy zastosować wyraziste kolory ale tak, by były spójne z kolorami szafek. W pokoju dziecięcym najlepiej dobrać kolory ścian do wieku i preferencji dziecka.

 

Wybierając kolor ścian do mieszkania najlepiej skupić się na gustach mieszkańców, niekoniecznie na panujących trendach. Warto również wziąć pod uwagę psychologię kolorów i dopasować je do pomieszczeń.

Kolorowe ściany w salonie, które odprężą

W salonie zazwyczaj odpoczywamy oraz przyjmujemy gości. Jest on jednocześnie miejscem, które reprezentuje nasz dom. W tym sezonie odchodzi się od ciemnych, jaskrawych kolorów i wybiera raczej szarości, pastele oraz inne naturalne odcienie. Niezbyt kontrastowe barwy ścian pozwalają się skupić na dodatkach i stanowią dla nich idealne tło.

 

Beże i szarości doskonale będą komponowały się z wyrazistymi kolorami mebli i dodatków. Zielony zrelaksuje, a niebieski uspokoi. Jednak chłodny odcień niebieskiego raczej nie sprawi, że salon będzie przytulny. Aby rozjaśnić salon, można pomalować ściany na żółto lub pomarańczowo. Pomarańcz dodatkowo doda energii osobom przebywającym w pomieszczeniu.

Kolorowe ściany w kuchni

Kolor ścian w kuchni powinien być dopasowany przede wszystkim do kolorów szafek, ale również współgrać z dodatkami. Nie należy przesadzać z liczbą zdecydowanych barw. Jeśli decydujemy się na wyraziste ściany i dodatki, wybierzmy szafki w neutralnym kolorze. Beżowe ściany stworzą natomiast ładne tło np. dla czerwonych szafek.

 

Jeśli w naszym domu mieszka niejadek, można pomalować jedną ścianę na czerwono. Ten kolor wzmaga apetyt. Żółty kolor ścian ożywi pomieszczenie, a zielony uspokoi. Możemy dowolnie mieszać barwy i pomalować dwie ściany np. na pomarańczowo, a dwie pozostałe na niebiesko. Pomarańczowy podobnie jak czerwony zwiększa ochotę na jedzenie.

Kolorowe ściany w pokoju dziecięcym zależne od wieku malucha

Ściany w pokoju dziecka często się brudzą. Warto przede wszystkim postawić na łatwo zmywalną farbę, którą można czyścić wielokrotnie. Sprawdzi się tu półmatowa lub błyszcząca farba lateksowa.

 

Jeśli pokój dziecięcy jest mały, dobrze jest ograniczyć liczbę kolorów na ścianach do dwóch, maksymalnie trzech. Tym bardziej, że również meble i dodatki mają swoje kolory. Im mniejszy pokój, tym mniej powinno być barw. Dzieci do 3. roku życia nie widzą pastelowych kolorów, dlatego w przypadku maluchów warto postawić na kolorowe ściany o intensywnych barwach.

 

Starszym dzieciom pozwólmy wybrać ulubiony kolor, oczywiście w granicach rozsądku. Czerwony zanadto je rozproszy i pobudzi. Niebieski ukoi nerwy, ale nie przesadzajmy z jego ilością lub natężeniem. Wszystkie ściany pomalowane na niebiesko mogą wywołać u dziecka niedbalstwo, a nawet wpłynąć na poziom jego znudzenia lub obniżyć nastrój. Kolor żółty sprzyja koncentracji i wspomaga intelekt, choć w nadmiarze może wpłynąć na większą pobudliwość malucha. Optymistycznie nastraja jasny róż, a zielony uspokaja. Jednak podobnie jak niebieski, zielony kolor na wszystkich ścianach może znużyć.

 

Łączenie barw na ścianach może zadziałać na korzyść dziecka. Dwa kolory zrównoważą swoje działanie na psychikę malucha. Nie należy zanadto demonizować wpływu barw na zachowanie, ale warto wykorzystać ich działanie jako wspomaganie rozwoju.


Więcej na temat remont aranżacja wnętrz
Przeładuj

Jak Ania z "Hotelu Paradise" wspomina związek z Tindera? Zdradziła również, jaki ma typ mężczyzny

zobacz 02:11