Rolety okienne
© Picture-Factory/Fotolia.com

Osłony okienne – jak właściwie dobrać rolety

Rolety okienne
© Picture-Factory/Fotolia.com

Rolety do okien, oprócz funkcji dekoracyjnej i osłaniającej, pełnią również bardzo ważną rolę w utrzymaniu odpowiedniej temperatury pomieszczenia. Na rynku dostępne są rolety z wywietrznikiem oraz pokryte dodatkowymi powłokami, mającymi chronić przed nadmiernym nagrzewaniem lub utratą ciepła.

 

Wybierając rolety do okien, najpierw musimy określić dokładnie ich przeznaczenie – czy potrzebne są nam jedynie w celu ozdoby czy ochrony przed słońcem. Rodzajów rolet okiennych jest mnóstwo od klasycznych, po rzymskie, plisowane, bambusowe, austriackie oraz dachowe.

Dobór rolet okiennych do pomieszczenia – kuchnia, sypialnia i salon

Rolety możemy zastosować w oknie zamiast firanek i zasłon lub razem z nimi. Od tego, w jakim pomieszczeniu zostaną zainstalowane, dobrze uzależnić jest to, z jakiego materiału będą wykonane. W kuchni najlepiej sprawdzają się rolety klasyczne oraz te wykonane z tworzyw łatwych do utrzymania w czystości, czyli, np.: drewno, bambus oraz rolety w kasecie PCV i ALU. Dzięki temu ich eksploatacja nie będzie dla nas ciężarem, a wystrój okien zawsze będzie prezentował się schludnie. W salonach i sypialniach często zależy nam na intymnej atmosferze, dlatego najczęściej w tych pomieszczeniach decydujemy się na wybór rolet zaciemniających i osłaniających. Tutaj sprawdzą się rolety wykonane z gęstych, gumowanych tkanin, całkowicie blokujących promienie słoneczne. Doskonałe – szczególnie dla osób ceniących sobie nietypowy design połączony z klasyką – są rolety rzymskie. Przypominają one firanki i zasłony. Podobne do rzymskich, rolety austriackie najlepiej sprawdzają się w dużych pomieszczeniach, ponieważ najczęściej wykonane są z masywnych tkanin.

Rolety w pokoju do pracy lub nauki

Wybierając rolety do pomieszczenia, w którym stoi monitor ważne jest, aby można było za ich pomocą całkowicie zasłonić dopływ promieni słonecznych. Jest to szczególnie przydatne w momencie, gdy stanowisko pracy jest umieszczone pod oknem. Bardzo funkcjonalne w tym przypadku są rolety plisowane, dzięki którym można przykryć całe okno wraz z ramą oraz rolety w kasecie. W pokoju dziecięcym możemy zamontować rolety z motywem z ulubionej bajki lub kolorowe printy. Można również pomalować klasyczną roletę samodzielnie, używając farb do tkanin odpornych na blaknięcie pod wpływem promieni UV.

Sposób montażu rolet okiennych

Bardzo ważne jest, aby przed zakupem rolet dokonać dokładnych pomiarów wszystkich okien, w których zostaną zainstalowane. Rolety można montować na dwa sposoby: bezinwazyjny i inwazyjny. Ten pierwszy polegający na mocowaniu specjalnych haków za pomocą klejącej taśmy dwustronnej sprawdza się szczególnie dobrze, gdy chcemy mieć rolety w wynajmowanym mieszkaniu lub zależy nam na szybkim i prostym montażu. Drugi sposób – zdecydowanie trwalszy i wytrzymały na ciągłą manipulację sznurkami regulującymi – wymaga już użycia odpowiednich narzędzi i umiejętności.

 

Oprócz rolet wewnętrznych możemy również zaopatrzyć okno w rolety zewnętrzne, które mogą pełnić dodatkową oprócz wymienionych wcześniej funkcję – antywłamaniową.


Przeładuj

Sylwia Madeńska i Mikołaj Jędruszczak rozstali się, a jak wspominają początek znajomości? „Ty mi mówiłaś fejkowe informacje…”

zobacz 01:33