Świece zapachowe i woski na zimę
© luigi giordano/Fotolia.com

Zapach domu dzięki woskom i świeczkom zapachowym

Świece zapachowe i woski na zimę
© luigi giordano/Fotolia.com

Świece zapachowe i świece ozdobne są świetnym rozwiązaniem na jesień i zimę, by poprawić sobie nastrój. Słodkie i ciepłe zapachy lub te z pogranicza lata i jesieni wprawiają w dobry humor i mogą wywoływać pozytywne skojarzenia. Świeczki zapachowe i kominki do wosku są przeważnie ozdobne.

 

Świeczki zapachowe dobrej jakości nie tylko ładnie pachną, ale i dobrze wyglądają. Często są to świece ozdobne, np. zmieniające barwę podczas palenia czy w estetycznych opakowaniach ze szkła. Przewaga świec zapachowych nad odświeżaczami powietrza w spreju polega przede wszystkim na trwałości zapachu i większym wyborze aromatów.

Świece zapachowe i woski na jesień

Zapach domu ma duże znaczenie dla samopoczucia i panującej w nim atmosfery. Jesienny nastrój można uzyskać dzięki dedykowanym tej porze roku kompozycjom znanych marek, jak Yankee Candle, Woodwick czy Kringle Candle. Świece te mają wysokiej jakości wosk i nie są szkodliwe dla ludzi ani środowiska.

 

Dostępne są świece o zapachu dyni, jabłek, miodu, przypraw korzennych i cynamonu z różnymi dodatkami oraz złożone kompozycje o nazwach sugerujących zastosowanie na jesień, np. Autumn Winds, Autumn Rain, Autumn Glow, Autumn Dusk czy Autumn Night. Są to świece i woski pachnące przeważnie cytrusami i innymi owocami oraz kwiatami z ciepłą podstawą, np. piżma, bursztynu czy paczuli. Jesienią można też wybierać zapachy późnego lata, by zatrzymać je na dłużej, np. zapach dojrzałych czereśni, malin czy ogrodu pełnego kwitnących kwiatów.

Zimowe świeczki zapachowe i woski wprowadzające świąteczny nastrój

Świece zapachowe na zimę to w większości takie, które kojarzą się ze świętami. Mają zwykle aromaty drzewne, przyprawowe, mogą pachnieć jak ciasteczka, jabłka czy kawa lub czekolada. Dwa rodzaje baz w tego typu kompozycjach to baza ciepła oraz baza drzewna. Zapach domu zimą może być zarówno ciepły i otulający, jak i rześki oraz świeży. Tego typu świeczki zapachowe to np. First Snow z Kringle Candle (pachnący cytrusami i przyprawami, świeży zapach) czy Christmas Cookie (o zapachu maślanych ciasteczek waniliowych z cukrem).

 

Słodkie i ciepłe zapachy z nutami drzewnymi na zimę mają przeważnie nazwy i opakowania, którymi warto się sugerować podczas wyboru. W kompozycjach zapachowych polecanych na tę porę roku można znaleźć m.in. cukier, kandyzowane owoce, jabłka i śliwki, karmel, wanilię, goździki, anyż i wiele innych aromatów rozgrzewających i kojarzących się ze świętami.

Świeczka czy wosk – co wybrać?

Świece zapachowe występują w różnych wielkościach, od malutkich świeczek do przetestowania zapachu poprzez małe i średnie słoiczki aż do wielkich słojów zawierających nawet ponad 800 gramów wosku zapachowego. W zależności od rozmiaru i wagi mogą one zapewniać od kilkunastu do kilkudziesięciu godzin palenia i uwalniania przez cały czas tak samo intensywnego aromatu. Tzw. samplery, czyli niewielkie świeczki do wypróbowania zapachu palące się kilkanaście godzin, czasem trzeba umieszczać w świecznikach. Świecznik nie jest potrzebny do malutkich świeczek w plastikowych pudełeczkach.

 

Dla tych, którym zapachy szybko się nudzą, rozwiązaniem jest zakup wosków zapachowych. Kominki do wosków mogą być proste lub ozdobne, występują w wielu kształtach i kolorach. Jeśli chce się uniknąć dymu ze świeczki lub ze względów bezpieczeństwa nie można użyć ognia, warto zainteresować się kominkami elektrycznymi. Kominek do wosku to wydatek od kilkunastu do kilkudziesięciu złotych.

Przeładuj

Metamorfozy uczestniczek "Hotel Paradise"! Która z nich przeszła największą przemianę?

zobacz 01:27