białe kwiaty na stole w salonie
©Dmitry Pistrov/Fotolia

Kwiaty w salonie – zalety, trendy, gatunki

białe kwiaty na stole w salonie
©Dmitry Pistrov/Fotolia

Kwiaty do salonu to nie tylko sposób na urozmaicenie wnętrz. Rośliny dostarczają tlenu, redukują szkodliwe substancje. Godnymi polecenia kwiatami do salonu są m.in. dracena, sagowiec i bluszcz.

Zalety kwiatów w salonie

Kwiaty w salonie dostarczają tlen i pięknie się prezentują. Rośliny umożliwiają podkreślenie indywidualności domowników. Dracena usuwa ksylen i benzen – ich źródłami są m.in. impregnowane drewno i tworzywa sztuczne. Bluszcz pochłania formaldehyd - składnik lakierów, klejów i tapicerki.

Kwiaty w salonie – trendy

Umieszczanie kwiatów doniczkowych na parapetach czy wybór klasycznych donic nie wpisuje się w nowoczesne trendy. Projektanci i designerzy stawiają na stojące na ziemi, duże donice. Kwiaty można również powiesić na ścianie lub umieścić je na przymocowanych do ściany półkach. Warto pokusić się także o wybór designerskich kwietników lub postawić kwiaty na stołkach i stolikach.

Kwiaty do salonu – wybrane propozycje

  • Sagowiec – zwykle ma metr wysokości, rośnie powoli. Potrzebuje dobrego oświetlenia i częstego podlewania. Optymalna temperatura to 18-25 stopni Celsjusza.
  • Dracena – osiąga nawet dwa metry wysokości. Lubi dużo rozproszonego światła i wilgotne podłoże. Optymalna temperatura to 18-20 stopni Celsjusza.
  • Zamiokulkas – posiada miękkie liście, które osiągają około metr długości. Lubi mało wilgotną ziemię i półcieniste stanowisko. Optymalna temperatura to 18 – 25 stopni Celsjusza.
  • Epipremnum złociste to roślina, której pędy osiągają nawet 4,5 metra długości. Na liściach znajdują się żółte lub jasnozielone smugi. Może znajdować się zarówno w miejscu cienistym, jak i dobrze oświetlonym – w drugim przypadku liście będą miały bardziej kontrastowe kolory. Kwiatek nie lubi zbyt częstego podlewania – mogą się wówczas pojawić na nim brązowe plamy.
  • Bluszcz pospolity (doniczkowy) – lubi miejsca półcieniste, oddalone od okna i silnego nasłonecznienia. Liście na wierzchu są błyszczące, a pod spodem jaśniejsze, matowe. Bluszcz świetnie prezentuje się, kiedy rośnie pod sufitem, a jego pędy swobodnie zwisają. Ziemia powinna być wilgotna, ale nie mokra. Roślina preferuje chłodniejszą temperaturę – około 15 stopni Celsjusza.

Storczyk – roślina nie lubi mokrego podłoża. Na dnie doniczki powinna znaleźć się warstwa drenażowa. Optymalna temperatura zależy od gatunku storczyka. Dla phalaenopsis będzie wynosiła 23-27 stopni Celsjusza, zaś cattleya i paphiopedilum preferują niższą temperaturę – od 18 do 22 stopni Celsjusza.


Przeładuj

Jak Paula Tumala zareagowała na wieść o ciąży bliźniaczej? Taka reakcja to zupełna normalność!

zobacz 01:36