Ekspres do kawy
© fox17/Fotolia.com

Idealny ekspres do kawy: ciśnieniowy, przelewowy czy przelewowo-ciśnieniowy?

Ekspres do kawy
© fox17/Fotolia.com

Ekspres ciśnieniowy daje wyśmienitą kawę o głębokim smaku wprost do filiżanki. Z kolei dzięki urządzeniu przelewowemu zaparzysz większą ilość napoju w dzbanku. Ekspres przelewowo-ciśnieniowy daje obie możliwości.

 

Dzięki ekspresom do kawy zaparzysz napój o wyjątkowym smaku i pobudzających właściwościach. Cena urządzenia zależy od funkcji, jakie posiada oraz rodzaju naparu, jaki daje. Nie warto kupować ani najtańszych ani najdroższych modeli, najlepiej znaleźć ekspres ze średniej półki cenowej.

Ekspresy ciśnieniowe

Dzięki ekspresom ciśnieniowym zyskasz napój o głębokim aromacie i smaku. Kawa jest przygotowywana ze zmielonych ziaren, przefiltrowanych przez wodę o temperaturze ok. 90-92ºC. Dzięki temu napar zyskuje wyjątkowy smak i zawiera wszystkie składniki odżywcze, które znajdują się w ziarnach. Kawa z ekspresu ciśnieniowego jest zdrowsza i dużo bardziej pobudzająca, niż inaczej przygotowane napoje. Charakteryzuje się też naturalną pianką, zwaną crema. Ceny ekspresów ciśnieniowych do użytku domowego (kawiarniane są o wiele droższe) wahają się od ok. 300 zł do nawet 6 tys. zł. Stawka zależy od różnych funkcji, np. spieniania i podgrzewania mleka, filtrowania wody, mielenia ziaren czy zaparzania dwóch kaw jednocześnie. Ponadto ważna jest wysokość ciśnienia podawana w barach, pod którym zaparza się kawę. Najlepiej wybrać ekspres o ciśnieniu 15 barów, gdyż wtedy napój uzyska najlepszy smak.

 

W ekspresach ciśnieniowych masz do wyboru:

 

  • Ekspresy ręczne (kolbowe) – wyposażone w pojemnik na wodę. Podczas każdego parzenia, świeżą zmieloną kawę wsypuje się do specjalnej kolby (rodzaj pojemnika z sitkiem) i umieszcza w ekspresie. Po zrobieniu napoju należy wyciągnąć kolbę i wyrzucić fusy.

 

  • Ekspresy automatyczne – wyposażone w młynek i pojemnik na wodę. Do jednego z pojemników urządzenia wsypuje się ziarna kawy, do drugiego wlewa wodę. W trakcie szykowania kawy ziarna zostają zmielone zgodnie z ustawioną gradacją mielenia, a po zaparzeniu napoju wpadają do pojemnika na odpadki, skąd co pewien czas trzeba je wyrzucić. Ten typ urządzenia jest najdroższy i wygodny w codziennej obsłudze, ale wymaga częstego mycia.

 

  • Ekspresy na kapsułki lub saszetki – działają, jak ekspres automatyczny, a przy tym są niedrogie. Zamiast ziaren kawy do specjalnego pojemnika wkłada się kapsułkę lub saszetkę ze zmielonym już ziarnem. Po zaparzeniu napoju zużyta kapsułka (lub saszetka) wypada do pojemnika na odpadki, który co pewien czas trzeba opróżnić. Dzięki temu rozwiązaniu ekspres zachowuje czystość.

Ekspresy przelewowe

Ekspresy przelewowe są niedrogie. Ich ceny zaczynają się już od nieco ponad 100 zł. Urządzenie zawiera zbiornik na wodę, dyszę i specjalny żaroodporny dzbanek z filtrem (jednorazowym), do którego wsypuje się zmieloną kawę. Po nagrzaniu urządzenia, do dzbanka przelewa się wrzątek i przesącza się przez proszek. Gotowy napój zachowuje swoją temperaturę przez dłuższy czas, dzięki płycie grzewczej. Dzięki dużej pojemności dzbanka możliwe jest zaparzenie większej ilości kawy. Napar zawiera więcej kofeiny, niż ten z ekspresu ciśnieniowego, jest natomiast mniej smaczny. Wadą korzystania z ekspresu przelewowego jest długi czas oczekiwania na kawę oraz konieczność stosowania filtrów papierowych. Jest to dobre rozwiązanie dla osób, które cenią sobie pobudzające właściwości napoju lub jednorazowo potrzebują większej ilości kawy.

Ekspresy przelewowo-ciśnieniowe

Ekspresy przelewowo-ciśnieniowe to połączenie dwóch wyżej opisanych typów ekspresów. Dzięki niemu zaparzysz kawę zarówno metodą ciśnieniową, jeśli zależy ci na wyśmienitym smaku, jak i przelewową, gdy potrzebujesz większej ilości napoju. Za tego typu urządzenie zapłacisz ok. 500-1000 zł.


Więcej na temat napoje urządzanie domu
Przeładuj

"Kogel Mogel 4": To nowa postać zachwyci wszystkich najbardziej! "Rozbije bank"

zobacz 02:41