Tapeta w kuchni
Pixabay/PIX1861/CC0 1.0 https://creativecommons.org/publicdomain/zero/1.0/

Tapeta do kuchni – poznaj najnowsze trendy

Tapeta w kuchni
Pixabay/PIX1861/CC0 1.0 https://creativecommons.org/publicdomain/zero/1.0/

Tapeta na ścianie w kuchni jest dobrym wyborem, ponieważ w nietuzinkowy i funkcjonalny sposób odmieni wnętrze. Na rynku jest dostępnych wiele jej rodzajów – papierowa, winylowa czy na flizelinie.

 

Ścienne tapety po raz kolejny stały się dekoracyjnym trendem w aranżacji wnętrz – dają wrażenie, że pomieszczenie jest przytulne, ciepłe. Dodatkowo potrafią bardzo skutecznie zamaskować nierówności powierzchni ściany czy wyciszyć pokój. Najważniejszą ich zaletą jest nadanie charakteru pomieszczeniu, w którym się znajdują.

 

Obecnie na rynku znajduje się wiele wzorów i kolorów tapet naściennych. Jeżeli decydujemy się na położenie tapety na wszystkich ścianach w pomieszczeniu, warto pomyśleć o bardziej stonowanych kolorach i barwach (pastele, delikatne wzory). Jednak gdy stawiamy na aranżację tylko jednej ściany (co jest ostatnio bardzo modne!) postawmy na mocny akcent – intensywny kolor, szykowny wzór. Co warto zauważyć – tapeta naścienna może posiadać jakiś szczególny napis, obraz, znak – wtedy dzięki niej nadamy nietuzinkowy, oryginalny wymiar naszej kuchni.

 

Tapeta do kuchni jest szczególnym rodzajem pokrycia ściany, która ma podwójne zadanie – po pierwsze musi zdobić pomieszczenie i nadać mu indywidualny wyraz, a po drugie – powinna być funkcjonalna i odporna na zabrudzenia, ścieranie oraz zniszczenia, które w kuchni często się zdarzają. Wśród dostępnych na rynku mamy do wyboru:

 

  • tapetę papierową: jest najtańszym wyborem wśród wszystkich produktów tego rodzaju i łatwo dostępnym w sklepach budowlanych (cena waha się od 10 zł do 30-40 zł za rolkę). Do kuchni proponowane są tapety o najwyższym wskaźniku zmywalności (jego oznaczenie znajdziesz na opakowaniu produktu);

 

  • tapetę zmywalną: to tapeta, która oprócz powierzchni papierowej posiada na wierzchu cienką powłokę przezroczystego tworzywa, które chroni przed zabrudzeniami. Najczęściej polecana do kuchni – różni się od tapety papierowej o wysokim wskaźniku zmywalności tym, że daje większą szansę na usunięcie ewentualnych zabrudzeń. Cena tapety zmywalnej jest oczywiście wyższa od papierowej – jej koszt wynosi od 40 zł do nawet 180 zł;

 

  • tapetę winylową: z zewnątrz pokryta materiałem winylowym jest odporna na zniszczenie, działanie wody lub ognia. Często wybierana do kuchni, niestety po jakimś czasie traci swoje barwy, ponieważ jest wrażliwa na ścieranie. Cenowo porównywalna do tapety zmywalnej;

 

  • tapetę na flizelinie: podstawą jest materiał papierowy lub winylowy, tyle, że pokryty dodatkowo flizeliną. Bardzo dobrze wycisza kuchnię. Cenowo porównywalna do tapety zmywalnej,

 

  • tapetę z włókna szklanego: kolejny produkt idealny do kuchennego pomieszczenia – tworzywo przypominające z wyglądu delikatną tkaninę jest trwałe, odporne za zabrudzenia, wilgoć czy ogień. Jedynym mankamentem jest jej cena – niekiedy koszt za rolkę wynosi nawet ponad 300 zł. Trudno ją również później usunąć – odchodzi od ściany z tynkiem.

 

Przy wyborze tapety do kuchni powinniśmy pamiętać, że odpowiednie tworzywo, z którego stworzona jest ta dekoracja naścienna, wpływa na nasze późniejsze użytkowanie pomieszczenia – jeżeli wiele czasu spędzamy w kuchni gotując, unikajmy tapety papierowej, a zainteresujmy się tą z włókna szklanego. Jeżeli jednak spędzamy wiele czasu na rozmowach, wybierzmy tapetę na flizelinie, która sprawi, że przestaniemy przeszkadzać domownikom.

Przeładuj

Tomson i Baron w szoku! Występ uczestników "The Voice of Poland" mocno zaskoczył jurorów!

zobacz 01:11