Drewniana lampka stoi na biurku.
©mariesacha/Fotolia.com

Najlepsza lampka biurkowa: moc, barwa światła, kształt i wygląd

Drewniana lampka stoi na biurku.
©mariesacha/Fotolia.com

Lampki biurkowe pomogą zachować dobry wzrok. Odpowiednio dobrana lampka sprzyja koncentracji i precyzji wykonywanych działań. Poprawia też komfort pracy.

Jaka powinna być moc lampki na biurko?

Do wyboru są różnego rodzaju lampki z żarówkami typu: halogen, LED, świetlówka bądź tradycyjna żarówka. Kiedyś podawano głównie informacje o mocy żarówki, mierzonej w watach. Dziś ważniejsza jest wartość nominalnego strumienia świetlnego, emitowanego przez lampkę, podawanego w lumenach lub wielkość strumienia padającego na powierzchnię 1 m2 wyrażana w luxach (lux to lumen/m2). Lampki biurowe z tradycyjnymi żarówkami mają zwykle od 20 do 100 W. Żarówki o wyższej mocy zostały wycofane ze sklepów ze względu na dużą ilość pobieranej energii. Można je zastąpić odpowiednikami LED-owymi, świetlówkami lub żarówkami halogenowymi. Do prac biurowych i czytania najlepiej nadają się te o natężeniu 500 luksów, co jest równe 40 W w zwykłej żarówce i 6-7 W w żarówce LED.

Barwa światła lampki biurkowej

Żarówka powinna przypominać barwą naturalne światło. Jest ono najzdrowsze dla wzroku. Chłodne i białe światło, a więc zbliżone do naturalnego, mają małe żarówki halogenowe (np. kapsułki). Ich wadą jest szybkie nagrzewanie się. Aby dziecko nie oparzyło się taką żarówką,  lampka powinna mieć oprawę z osłonką.

Innym wyjściem są żarówki lub diody LED-owe. Mają podobne do naturalnego światło i nie nagrzewają się zbyt mocno. Dodatkowo można wybrać ich barwę: świecą zarówno w ciepłych, jak i zimnych odcieniach. Niektóre żarówki typu LED mają aż 200 barw do wyboru. Żarówki LED-owe mają mniejszą moc niż tradycyjne. W przypadku lampek z diodą LED można też regulować strumień światła: zmniejszyć go lub zwiększyć. Im mniejszy strumień, tym więcej energii elektrycznej oszczędzamy. Do zmiany koloru światła służy pilot, który kupuje się razem z żarówką.

Temperatura barwy światła jest podawana w stopniach K. Ten parametr daje informację, w jaki sposób żarówka naśladuje źródło dziennego światła. Temperatura polecana do pracy to 4000K. Dla dzieci odpowiednie będzie 3000K. Takie światło jest cieplejsze i łagodniejsze dla wzroku. Do pokoju dziecięcego lepiej nie wybierać żarówek o temperaturze poniżej 2700K, ponieważ nie sprzyja to skupieniu. Natomiast zbyt wysoka temperatura barwowa (powyżej 6500K) ma bardzo zimny odcień i także nie jest polecana dla dzieci.

Kształt i mobilność lampki na biurko – na co zwrócić uwagę?

Lampka biurkowa powinna być wyposażona w ruchome, regulowane długie ramię. Zamiast niego może mieć mobilny klosz, którego kąt nachylenia łatwo zmienić. Dzięki temu możemy regulować ustawienie światła, np. oddalić je i oświetlić całe biurko lub konkretny punkt na blacie.

Przewód od lampki powinien mieć od 1,5 do 3 m. Umożliwi to ustawienie urządzenia w wybranym miejscu bez konieczności używania przedłużacza i wpinania go do kontaktu.

Wygląd też jest ważny: wybieramy lampkę na biurko

Wygląd lampki powinien pasować do wystroju pokoju. Lampka może być nowoczesna, w chłodnych barwach lub ciekawie ozdobiona. Najważniejsze jednak, żeby była dopasowana do potrzeb i zapewniała odpowiednio jasne światło, którego natężenie można jednak zmieniać.


 

Przeładuj

Anna Mucha w półfinale "Czaru Par"! "Małżeństwo to jest obóz przetrwania"

zobacz 00:30