sprzątanie domu
©didesign/fotolia

4 kroki do czystego domu po zimie – wiosenne porządki

sprzątanie domu
©didesign/fotolia

Zakres wiosennych porządków obejmuje nie tylko mycie okien i trzepanie dywanów, ale też oczyszczenie i odświeżenie tych miejsc, które w codziennym sprzątaniu są traktowane pobieżnie. Wiosenne porządki to dobra pora na pozbycie się starych i zepsutych rzeczy, uporządkowanie dokumentów czy kolekcji.

Krok 1: sprzątanie szafy i szafek

Aby skutecznie posprzątać szafę, najpierw wszystko trzeba z niej wyjąć. Następnie wyciera się półki i drążek na wieszaki – zanim zawartość szafy zostanie posegregowana, jej wnętrze wyschnie. Ubrania zimowe można poskładać i ułożyć na dnie szafy, a wiosenne i letnie przygotować do nadchodzącego sezonu. Wszystkie wyjęte z szafy i szafek rzeczy trzeba posegregować i pozbyć się tych, które są niepotrzebne albo zużyte. Pozostałe warto ułożyć tak, by nie trzeba było długo szukać tego, co jest akurat potrzebne. W sklepach można kupić pokrowce na ubrania zamykane niemal próżniowo. Zmniejszają objętość schowanych w nich ubrań i chronią je przed kurzem.

Krok 2: mycie okien, zmiana firan i zasłon

Po zimie trzeba umyć okna i odświeżyć firany i zasłony. Do mycia okien można użyć dostępnych w sklepach środków lub mieszanki z 1 szklanki wody, 1 szklanki octu i 2 łyżek spirytusu. Żeby nie powstawały smugi, do mycia wykorzystać trzeba gazetę ze zwykłego, nieśliskiego papieru albo ręczniki papierowe. Sprawdzi się też ściereczka z mikrofibry, która dobrze chłonie płyny i zabrudzenia. Wygodne są też urządzenia do mycia okien na teleskopowej rączce. Z jednej strony mają przyczepianą na rzepy ściereczkę, a z drugiej gumową ściągaczkę zbierającą wodę z szyby.

 

Po umyciu okien należy wytrzeć parapety i umyć rośliny, które tego wymagają. Wiosenne porządki kojarzą się także ze zmianą firan i zasłon. Do prania warto użyć specjalnej soli do firan sprzedawanej w sklepach z chemią gospodarczą. Na wiosnę i lato najlepsze będą jasne, delikatne tkaniny. Po zdjęciu starych firan i przed myciem okien wyciera się karnisz. Nie należy zapominać też o odkurzeniu rolet czy żaluzji.

Krok 3: ścieranie kurzu

Chociaż kurz zbiera się regularnie, to jego część osiada w miejscach, których nie czyści się za każdym razem podczas sprzątania. Wiosenne porządki są dobrą okazją, by odświeżyć ściany i sufit, żyrandol i zakamarki kaloryfera. Ściany wystarczy odkurzyć odkurzaczem, a potem przetrzeć wilgotną ścierką. Do wyczyszczenia kaloryfera przyda się długi i cienki przyrząd, np. druciany wieszak na ubrania obleczony materiałem. Trzeba pamiętać, by przed czyszczeniem żyrandola wyłączyć w mieszkaniu prąd, by uniknąć porażenia. Odświeżenia wymaga też tapicerka na meblach i dywan. Można zamówić ekipę ze sprzętem piorącym, oddać meble i dywan do czyszczenia lub samemu z pomocą dostępnych detergentów poprawić ich stan. Zanim zaczniemy czyścić tapicerkę na mokro, trzeba porządnie odkurzyć łóżka i fotele, żeby usunąć z nich roztocza. Kurz koniecznie trzeba zetrzeć także z podłogi. Warto podczas wiosennych porządków zabezpieczyć i nabłyszczyć podłogę z drewna oraz wyczyścić fugi tam, gdzie położone są płytki.

Krok 4: sprzątanie kuchni

Kuchnia to miejsce, gdzie powinno się sprzątać najczęściej, ale na co dzień pomija się generalne czyszczenie piekarnika czy rusztu. Aby skutecznie pozbyć się zapieczonego tłuszczu, należy użyć mieszanki z ½ szklanki wody, ¼ szklanki sody oczyszczonej i 1 łyżeczki płynu do mycia naczyń. Tak przygotowaną miksturą pokrywa się przypalone miejsca i brud, którego nie można usunąć podczas zwykłego przecierania. Po kwadransie piekarnik należy umyć wodą i gąbką, a następnie wytrzeć. Piekarnik z termoobiegiem łatwo można wyczyścić, wstawiając do niego naczynie z wodą i go włączając – pod wpływem temperatury woda będzie parowała i krążyła, dzięki czemu rozpuści zaschnięty brud. Mocno zabrudzony ruszt warto przed szorowaniem namoczyć w coli (przez kilka godzin), a następnie wyszorować skrobakiem lub zgniecioną w kulkę folią aluminiową i opłukać wodą. Moczenie rusztu można przeprowadzić z użyciem worka, do którego wystarczy nalać niewiele płynu, by pokrył cały ruszt. Wiosenne porządki powinny objąć także lodówkę. Trzeba pozbyć się wszystkich przeterminowanych produktów – choć oczywiście należy to robić częściej niż raz do roku – i umyć półki oraz szuflady wodą z dodatkiem sody. Roztworem wody z sodą łatwo można doczyścić także wnętrze kuchenki mikrofalowej i powierzchnię płyty do gotowania.


Przeładuj

Doda o karierze Viki Gabor i Roksany Węgiel. Która z młodych artystek ma szansę na karierę zagraniczną?

zobacz 01:31