Dwa słoiczki z naturalnym odświeżaczem powietrza.
©olivia_sunny/Fotolia

Naturalne neutralizatory zapachów – soda, ocet, olejki eteryczne

Dwa słoiczki z naturalnym odświeżaczem powietrza.
©olivia_sunny/Fotolia

Kupne neutralizatory zapachów i odświeżacze powietrza różnią się głównie zapachem i marką. W ich składzie znajdują się liczne związki chemiczne, które mogą negatywnie wpływać na organizm człowieka.

 

Wdychane przez człowieka powietrze ma duży wpływ na jego samopoczucie. Niekiedy zapachy obecne w pomieszczeniach są przyczyną rozdrażnienia, zaburzeń koncentracji i mdłości. Z tego powodu wiele osób w domach i w pracy stosuje różnorodne neutralizatory zapachów.

Neutralizatory zapachów ze sklepu

Na półkach sklepowych jest wiele różnych neutralizatorów zapachów, środków dezodoryzujących i odświeżaczy powietrza. Zakup tych produktów najczęściej wiąże się z niemałym wydatkiem. Wielu ludzi nie ma świadomości, jakie substancje wchodzą w skład kupowanych neutralizatorów zapachów. Związki obecne w tych produktach często działają alergizująco, hepatotoksycznie (szkodzą wątrobie), drażniąco na drogi oddechowe oraz skórę. Nierzadko w ich składzie znajdują się substancje rakotwórcze, neurotoksyczne czy teratogenne (szkodliwie wpływające na płód).

Nie wyobrażasz sobie, aby w Twoim domu zabrakło neutralizatora zapachów? Przygotowane na Black Friday kupony to okazja, aby uzupełnić braki.

Naturalny neutralizator zapachów

W warunkach domowych można samodzielnie przygotować naturalny, a tym samym nietoksyczny i tani neutralizator zapachów. Do jego wykonania można użyć: sody oczyszczonej, octu oraz olejków eterycznych. Przygotowane odświeżacze powietrza należy postawić w miejscach gdzie pojawiają się nieprzyjemne zapachy, na przykład przy szafkach z obuwiem i szafach odzieżowych, w łazience oraz w samochodzie.

Neutralizator na bazie sody oczyszczonej

Do wykonania środka neutralizującego zapach potrzebne są:

 • soda oczyszczona,
 • około 20 kropli ulubionego olejku eterycznego – często stosuje się grejpfrutowy lub pomarańczowy
 • słoiczek,
 • serwetka
 • gumka recepturka lub ozdobna tasiemka.

Do około 1/3 objętości słoika wsypuje się sodę oczyszczoną dodaje się do niej olejku eterycznego i zakręca słoik. Zawartością należy kilkakrotnie wstrząsnąć, aby rozprowadzić olejek. Ciekawy i ozdobny wygląd neutralizatora zapachów można uzyskać zastępując nakrętkę serwetką, fragmentem firanki lub lnianego płótna. Wokół takiej osłony umieszcza się gumkę recepturkę, którą następnie zakrywa się ozdobną tasiemką.

Neutralizator na bazie octu

Niezbędnymi produktami są:

 • połowa szklanki octu,
 • szklanka wody,
 • 40 kropli olejku cytrusowego,
 • 20 kropli cedrowego,
 • 10 kropli miętowego
 • 5 kropli olejku rozmarynowego.
 • puste opakowanie po sprayu,

Do opakowania wlewa się wodę, ocet i olejki eteryczne. Przedstawione zestawienie olejków jest jedynie propozycją, którą można modyfikować. Tak przygotowanym płynem można również sprzątać mieszkanie zapewniając przyjemną woń.

 

Więcej na temat zdrowe produkty sprzątanie
Przeładuj

Taniec z Gwiazdami. Czy były mąż Kuba Rzeźniczak kibicował Edycie Zając w finale? Odpowiedź modelki wymowna!

zobacz 01:43