dwie pralki
Pixabay/ ErikaWittlieb/CC0 1.0 https://creativecommons.org/publicdomain/zero/1.0/

Wskazówki niezbędne przy zabudowie pralki

dwie pralki
Pixabay/ ErikaWittlieb/CC0 1.0 https://creativecommons.org/publicdomain/zero/1.0/

Zabudowa pralki to dobre wyjście dla właścicieli małych łazienek. Kluczową kwestią przy wykonywaniu zabudowy pralki jest zwrócenie uwagi na fakt, że w trakcie wirowania pralka wibruje. Należy więc zostawić po 2 cm wolnej przestrzeni pomiędzy bokami pralki a ściankami zabudowy. Węże doprowadzające i odprowadzające wodę znajdujące się z tyłu pralki wymagają dodatkowo ok. 10 cm wolnej przestrzeni.

 

Jednym z kroków aranżacji łazienki jest podjęcie decyzji o tym czy pralka ma być zabudowana, czy zostaje jako wolno stojąca. Sześcienna bryła pralki rzadko komponuje się z wystrojem łazienki, dlatego dobrze jest schować ją w zabudowie. Zabudowaną pralkę można umieścić w łazience lub w kuchni.

1. Zabudowa pralki z wnęki

Jeżeli w twojej łazience znajduje się wnęka, możesz wykorzystać ją na zabudowę i umieścić w niej pralkę. Standardowa pralka do zabudowy o wymiarach 60 cm szerokości, 55 cm głębokości, 83-85 wysokości, do swobodnego ustawienia wymaga wnęki co najmniej 70 cm. Także w przypadku mniejszych pralek 40-45 cm głębokości dodatkowe 10 cm przestrzeni z tyłu jest niezbędne. Możesz wykorzystać także miejsce we wnęce nad pralką, umieszczając tam np. szafki, które będą sięgać aż do sufitu, miski, detergenty do prania, a także kosz na pranie. Wnękę możesz zabudować gładkimi, jednolitymi frontami, które będą współgrały z aranżacją łazienki. Z takim rozwiązaniem maksymalnie wykorzystasz przestrzeń i unikniesz zagracenia łazienki.

2. Zabudowa pralki pod blatem

W łazience lub w kuchni, której projekt oparty jest na rzucie kwadratu lub prostokąta, zabudowę pralki możesz wykonać pod blatem stojącej szafki. W dalszym odcinku blatu możesz umieścić umywalkę. Blat znajdujący się nad pralką nie powinien opierać się bezpośrednio na urządzeniu, a jedynie na bocznych ściankach szafki. Należy więc skrupulatnie wymierzyć wysokość pralki. Powinna być ona co najmniej 2-3 cm niższa niż wysokość szafki. Wykorzystując takie rozwiązanie zyskujesz dodatkowe miejsce na blacie do ustawienia np. przyborów toaletowych. Zabudowując pralkę w szafce należy upewnić się czy drzwi pralki i maskownica swobodnie się otwierają.

 

Wykonując zabudowę pralki trzeba pamiętać jeszcze o jednej istotnej kwestii, mianowicie o umiejscowieniu gniazda elektrycznego. Dostęp do niego powinien być łatwy. Przewód przymocowany do pralki ma zwykle tylko ok. 1,5 m.


Przeładuj

Klaudia El Dursi szczerze o uczestnikach "Hotelu Paradise": "Cwaniactwo i sojusze!"

zobacz 01:47