dwie pralki
Pixabay/ ErikaWittlieb/CC0 1.0 https://creativecommons.org/publicdomain/zero/1.0/

Wskazówki niezbędne przy zabudowie pralki

dwie pralki
Pixabay/ ErikaWittlieb/CC0 1.0 https://creativecommons.org/publicdomain/zero/1.0/

Zabudowa pralki to dobre wyjście dla właścicieli małych łazienek. Kluczową kwestią przy wykonywaniu zabudowy pralki jest zwrócenie uwagi na fakt, że w trakcie wirowania pralka wibruje. Należy więc zostawić po 2 cm wolnej przestrzeni pomiędzy bokami pralki a ściankami zabudowy. Węże doprowadzające i odprowadzające wodę znajdujące się z tyłu pralki wymagają dodatkowo ok. 10 cm wolnej przestrzeni.

 

Jednym z kroków aranżacji łazienki jest podjęcie decyzji o tym czy pralka ma być zabudowana, czy zostaje jako wolno stojąca. Sześcienna bryła pralki rzadko komponuje się z wystrojem łazienki, dlatego dobrze jest schować ją w zabudowie. Zabudowaną pralkę można umieścić w łazience lub w kuchni.

1. Zabudowa pralki z wnęki

Jeżeli w twojej łazience znajduje się wnęka, możesz wykorzystać ją na zabudowę i umieścić w niej pralkę. Standardowa pralka do zabudowy o wymiarach 60 cm szerokości, 55 cm głębokości, 83-85 wysokości, do swobodnego ustawienia wymaga wnęki co najmniej 70 cm. Także w przypadku mniejszych pralek 40-45 cm głębokości dodatkowe 10 cm przestrzeni z tyłu jest niezbędne. Możesz wykorzystać także miejsce we wnęce nad pralką, umieszczając tam np. szafki, które będą sięgać aż do sufitu, miski, detergenty do prania, a także kosz na pranie. Wnękę możesz zabudować gładkimi, jednolitymi frontami, które będą współgrały z aranżacją łazienki. Z takim rozwiązaniem maksymalnie wykorzystasz przestrzeń i unikniesz zagracenia łazienki.

2. Zabudowa pralki pod blatem

W łazience lub w kuchni, której projekt oparty jest na rzucie kwadratu lub prostokąta, zabudowę pralki możesz wykonać pod blatem stojącej szafki. W dalszym odcinku blatu możesz umieścić umywalkę. Blat znajdujący się nad pralką nie powinien opierać się bezpośrednio na urządzeniu, a jedynie na bocznych ściankach szafki. Należy więc skrupulatnie wymierzyć wysokość pralki. Powinna być ona co najmniej 2-3 cm niższa niż wysokość szafki. Wykorzystując takie rozwiązanie zyskujesz dodatkowe miejsce na blacie do ustawienia np. przyborów toaletowych. Zabudowując pralkę w szafce należy upewnić się czy drzwi pralki i maskownica swobodnie się otwierają.

 

Wykonując zabudowę pralki trzeba pamiętać jeszcze o jednej istotnej kwestii, mianowicie o umiejscowieniu gniazda elektrycznego. Dostęp do niego powinien być łatwy. Przewód przymocowany do pralki ma zwykle tylko ok. 1,5 m.


Przeładuj

Czy "rodzinka.pl" wróci?! Tomasz Karolak ma doskonały pomysł! Ale czy to możliwe?

zobacz 02:33