Konserwacja drewna
© Delphotostock/Fotolia.com

Sprawdzone sposoby na zabezpieczanie drewna

Konserwacja drewna
© Delphotostock/Fotolia.com

Drewno do wnętrz i na zewnątrz trzeba przed użyciem wysuszyć i zaimpregnować. Aby nie zagrażały mu czynniki atmosferyczne ani uszkodzenia mechaniczne, meble oraz nawierzchnie drewniane zabezpiecza się lakierami, woskami i olejami.

Czynniki, które szkodzą drewnu

Drewno – zwłaszcza przechowywane i stosowane na zewnątrz, narażone jest na działanie szkodliwych czynników.

 

Są nimi:

  • warunki atmosferyczne, czyli wilgoć, wiatr oraz wysokie i niskie temperatury. Zmieniają strukturę drewna, jego wytrzymałość i kolor,
  • grzyby – wywołują przebarwienia i pleśnie,
  • owady – deformują drewno oraz osłabiają jego konstrukcję,
  • uszkodzenia mechaniczne a zwłaszcza ścieranie, które usuwa powierzchniowe warstwy ochronne odsłaniając surowe drewno.

Zasady doboru drewna i jego konserwacji

Żeby drewno służyło przez lata, warto znać zasady jego używania:

 

  • Do budowy domu wybierz drewno z drzew iglastych (np. sosna lub świerk). Jest miękkie, elastyczne, szybko schnie i ma dobre parametry wytrzymałościowe.

 

  • Najbardziej trwałymi i wytrzymałymi na warunki atmosferyczne i wilgoć w pomieszczeniach rodzajami drewna są gatunki egzotyczne (np. afzelia, bilinga, iroko, paduk). Dzięki wysokiej zawartości olejków są doskonałe na zewnątrz, np. do ogrodu i do pomieszczeń wilgotnych np. łazienki.

 

  • Do wnętrz, czyli np. mebli, warto użyć drewna z drzew liściastych (dębu, buku, jesionu lub olchy). Jest twarde i pięknie wygląda.

 

 

  • Drewno do celów budowlanych i wykończeniowych musi być dokładnie wysuszone i ostrugane. Właściwa wilgotność to nie więcej niż 18% dla drewna, które będzie obudowane lub wykorzystane w pomieszczeniach i 23% dla drewna nie obudowanego.

 

  • Surowe drewno powinno być zaimpregnowane przed grzybami i szkodnikami. Kupując drewno upewnij się, czy zostało już zaimpregnowane. Jeśli nie – zrób to sam.

 

W zależności od rodzaju drewna i jego przeznaczenia (parkiety, schody, taras, meble) drewno należy zabezpieczyć od zewnątrz olejem, woskiem, lakierem, lakierobejcą, farbą lub emalią.

 

Aby drewno w ogrodzie nie chłonęło wilgoci z gleby i nie było narażone na działanie mikroorganizmów, należy odseparować je od podłoża, np. warstwą betonu, metalowymi podkładkami oraz wspornikami lub legarami.

Suszenie drewna

Mokre drewno ma gorsze parametry wytrzymałościowe, a schnąc pęka. Wilgoć sprzyja też rozwojowi grzybów i utrudnia wchłanianie impregnatów i powłok ochronnych. Drewno budowlane wstępnie wysuszone powinno być przechowywane w przewiewnym, zadaszonym miejscu, a deski lub kantowniki oddzielone przekładkami, zapewniającymi przepływ powietrza. Suche drewno podłogowe przeznaczone do wnętrz, przed układaniem należy przechowywać w docelowym pomieszczeniu przez kilka dni, by ustabilizowała się jego wilgotność.

Impregnowanie drewna

Impregnat zabezpieczy deski przed owadami oraz grzybami i przygotuje je do dalszych czynności. Zabieg wykonuje się na surowym, wysuszonym drewnie, po uprzednim ostruganiu, usunięciu kurzu i żywicy (np. szlifierką). Najskuteczniejsza jest impregnacja ciśnieniowa, która wtłacza impregnat na kilka milimetrów, znacznie głębiej niż impregnacja powierzchniowa. Robią ją profesjonalne zakłady obróbki drewna. Można też wykonać ją samodzielnie, przez malowanie, natrysk, lub zanurzanie. Biobójcze środki ochrony roślin dostaniesz w sklepach ogrodniczych i chemicznych, składach budowlanych oraz na aukcjach internetowych. Dobierz rodzaj impregnatu do gatunku drzewa (inne do miękkich, inne do twardych i egzotycznych). Impregnację możesz wykonać.

Malowanie drewna

Farba, emalia i lakierobejca nie tylko nada ładny odcień, ale zabezpieczy też deski. Drewno maluj zgodnie z kierunkiem słojów. Jeśli planujesz położenie kilku warstw, po każdym pomalowaniu i wyschnięciu oszlifuj delikatnie deskę. Dzięki temu pozbędziesz się nierówności oraz kurzu.

Lakierowanie drewna

Lakierowanie drewna polecane jest do parkietów narażonych na intensywne ścieranie. Lakiery wodne (przeznaczone do wnętrz) pozostawią naturalny odcień drewna, natomiast rozpuszczalnikowe (na zewnątrz) nieco go przyciemnią.

Olejowanie drewna

Olejowanie jest polecane do parkietów zewnętrznych (na tarasie) narażonych na deszcz, śnieg lub rosę oraz wewnętrznych. Olej wnika głęboko w strukturę drewna, chroni je przed wilgocią i zwiększa elastyczność. Metoda ta może być alternatywą dla lakierowania oraz woskowania. Trzeba ją jednak cyklicznie powtarzać – na zewnątrz najlepiej dwa razy w sezonie – wiosną i jesienią. Parkiety wewnętrzne powinno się olejować co 2 lata.

Woskowanie drewna

Woskowanie nada drewnu połysk i ochroni je przed wilgocią. Czynność należy powtarzać regularnie, np. kilka razy do roku (w zależności od gatunku drewna i rodzaju wosku). Niektóre woski mogą pozostawiać białe plamy po wodzie.


Więcej na temat remont aranżacja wnętrz
Przeładuj

Grzegorz Hyży zniknął z sieci! Co się z nim dzieje? Tłumaczy Agnieszka Hyży!

zobacz 02:15