Wiejski ogród
© jaworex/Fotolia.com

Ogród w stylu wiejskim – roślinność i wyposażenie

Wiejski ogród
© jaworex/Fotolia.com

Ogród w stylu wiejskim cechuje duża swoboda. Można w nim spotkać zarówno pięknie kwitnące kwiaty, np. piwonie, petunie, malwy, jak również owoce i warzywa - truskawki, jabłka, cukinię.

 

Ogród w stylu wiejskim będzie dobrze się prezentował zarówno na małej, jak i na dużej powierzchni. Doskonale komponuje się z budynkami o spadzistych dachach i gankowych wejściach.

Roślinność w wiejskim ogrodzie

W wiejskim ogrodzie jest miejsce zarówno dla okazałych rabat, jak również warzywnych i ziołowych grządek. Jest to tzw. uprawa współrzędna – obok siebie sadzi się rośliny ozdobne i użytkowe. Zamiast trawnika można stworzyć kwietną łąkę. Godne polecenia są jednoroczne i dwuletnie rośliny, które rozsiewają się samodzielnie z nasion, np. malwa ogrodowa i dzwonek. Pięknie prezentują się piwonie, ostróżki, maki, margaretki, irysy, nagietki oraz petunie. Umiejętne zagospodarowanie przestrzeni sprawi, że pryskanie warzyw nie będzie konieczne – obok kapusty i selera warto posadzić szałwię i lawendę, zaś dla truskawek, ziemniaków i czosnku najlepszym towarzystwem będą aksamitki. Rośliny, które rodzą owoce i jednocześnie pięknie kwitną, to kabaczki, cukinie i patisony.

 

Krzewy pasujące do ogrodu wiejskiego to między innymi bzy, forsycje, jaśminowce i pigwowce. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby posadzić drzewa owocowe. Wnętrze ogrodu pomoże osłonić żywopłot – z grabu, ligustru lub wiciokrzewu.

 

Rabaty mogą mieć nieregularne kształty. Dobrze, by rosły na nich rośliny kwitnące o różnych porach roku – warto posadzić je piętrowo, zaczynając od najniższych. Rabaty powinny zacząć kwitnąć w marcu (razem z krokusami i przebiśniegami), a zakończyć w listopadzie (razem z chryzantemami i astrami). Wysypanie rabat ściółką z kory zmniejszy parowanie wilgoci, ułatwi walkę z chwastami i ociepli rabatę na zimę. Można też wysypać rabatę małymi kamykami.

Wyposażenie ogrodu w stylu wiejskim

Do podziału stref w ogrodzie bardzo dobrze nadają się łuki do podtrzymywania róż i płotki metalowe.

Ogród w stylu wiejskim dopełnią drewniane meble, wiklinowe ławki, altany. Bardzo mile widziane są romantyczne mostki, oczka wodne oraz drewniane pergole (budowle ogrodowe). Ceramiczne naczynia i dzbany pięknie prezentują się w towarzystwie pelargonii. Ciekawie wyglądają wiklinowe kosze oraz drewniana beczka, która może posłużyć jako zbiornik na deszczówkę. Interesującym wyposażeniem ogrodu są stare narzędzia gospodarcze, brony i wozy porośnięte bylinami. Materiały, które rzadko pasują do ogrodu w stylu wiejskim, to beton i metal. Wyjątkiem będzie na przykład metalowa konewka.


Więcej na temat ogrodnictwo
Przeładuj

Czy "rodzinka.pl" wróci?! Tomasz Karolak ma doskonały pomysł! Ale czy to możliwe?

zobacz 02:33