Nowoczesny ogród
© nazarovsergey/Fotolia.com

Ogród w stylu nowoczesnym, czyli prostota, elegancja i minimalizm

Nowoczesny ogród
© nazarovsergey/Fotolia.com

Ogród w stylu nowoczesnym to przede wszystkim funkcjonalność - jest oszczędny w zdobieniach i kolorach, meble są komfortowe, a rośliny niewymagające. Liczne kwietniki zastępuje duży trawnik.

 

Najlepiej jeśli ogród jest przedłużeniem tarasu – można w nim znaleźć te same materiały wykończeniowe.

Podstawowe cechy nowoczesnego ogrodu

Podstawowe cechy ogrodu w stylu nowoczesnym to proste formy geometryczne i regularne, geometryczne linie. Charakterystyczne są regularne płaszczyzny (tarasy, żwirowe rabaty, ścieżki i inne nawierzchnie), duży trawnik, formy wodne (sadzawki, kamienne kaskady, kule opływające wodą. Stosowane są materiały wysokiej jakości. Minimalistyczna jest także architektura. Murek oporowy można wykorzystać jako miejsce do siedzenia. Funkcjonalność ogrodu – także nocą, zapewnia oświetlenie. Ważna jest duża płaszczyzna, która może być wykorzystana na aktywny wypoczynek, np. grę w tenisa.

Kontrastowe kolory

W ogrodzie w stylu nowoczesnym dominują jasne barwy. Aby przełamać monochromatyczną kolorystykę, meble ogrodowe, ścianki lub murki maluje się na kontrastowe kolory, np. pomarańcz, fiolet, seledyn.

Rośliny w ogrodzie w stylu nowoczesnym

Dużą popularnością cieszą się rośliny zimozielone, dzięki którym ogród wygląda atrakcyjnie: mahonie, ostrokrzewy, bukszpan, żywotniki. Popularne są także różaneczniki i bambus. W ideę geometrycznych form dobrze wpisują się też rośliny o regularnym kształcie np. jukki ogrodowe, których nie trzeba przycinać i dobrze znoszą nasze warunki klimatyczne. Ogród powinien wymagać jak najrzadszej ingerencji człowieka, dlatego sadzi się rośliny, które sprawiają wrażenie rosnących dziko, np. bylice, krwawniki, czosnki, ale również trawy ozdobne.

Wyposażenie ogrodu

Wyposażenie ogrodu powinno podkreślać modernistyczny charakter przestrzeni. W nowoczesnych ogrodach często spotykanym materiałem jest drewno, stal i beton. Meble i donice o geometrycznych formach bez ozdobników są najbardziej pożądane. Ważniejszy jest komfort użytkowania mebli od ich nietypowego designu. W ogrodzie powinien koniecznie znaleźć się duży, np. rozkładany stół. Najlepiej postawić na klasykę – bardzo eleganckie jest połączenie drewna z metalem. Warto przemyśleć zakup składanych krzeseł – będzie wówczas możliwe zabranie ich ze sobą np. na grilla za miastem lub złożenie i schowanie na czas zimy. Godnym polecenia materiałem, z którego wykonuje się meble ogrodowe jest rattan – odporny na działanie słońca i wody, bardzo łatwy w czyszczeniu.

Moda na ekologię

W ogrodach w stylu nowoczesnym coraz częściej można zaobserwować ekologiczne aranżacje: lampy ogrodowe zasilane energią słoneczną, karmniki dla ptaków, budki lęgowe, kryjówki dla owadów. Wszystko po to, aby ogród był miejscem sprzyjającym rozmaitym stworzeniom i żył w zgodzie z naturą.


Więcej na temat ogrodnictwo
Przeładuj

Życie serialowej babci z "rodzinki.pl" Haliny Skoczyńskiej było pełne dramatów: "W wieku 30 lat uciekłam grabarzowi spod łopaty"

zobacz 02:05