Ogród rancuski
© chaloemphan/Fotolia.com

Ogród w stylu francuskim, czyli ład i symetria dwuboczna

Ogród rancuski
© chaloemphan/Fotolia.com

Ogród w stylu francuskim, czyli ogród barokowy, cechują krzewy w kształcie figur geometrycznych i równo przycięty żywopłot. Niezwykle ważna jest regularność kompozycji. Ogród w stylu francuskim najlepiej prezentuje się na dużej przestrzeni, którą wypełniają liczne alejki.

W ogrodzie w stylu francuskim dominują kąty proste, którym podporządkowana jest roślinność i inne elementy architektury.

Ogrody w stylu francuskim w Polsce i na świecie

Ogród w stylu francuskim ma swoje korzenie w XVII wieku. Wywodzi się z renesansowych ogrodów włoskich. Do najbardziej okazałych należą Ogrody Wersalu, ogrody w wiedeńskim Belwederze oraz w Poczdamie. W Polsce ogród w stylu francuskim można podziwiać m.in. w Wilanowie, Białymstoku i Licheniu.

Najważniejsze cechy ogrodu francuskiego

Pierwszą zasadą, której należy przestrzegać aranżując ogród w stylu francuskim, jest proporcjonalność oraz symetryczność. Główna alejka powinna przebiegać przez środek ogrodu, rozgałęziając się w tej samej odległości na lewą i prawą stronę (w ten sposób zostaje zachowana zasada symetrii dwubocznej). Należy dbać o systematyczne i równomierne przycinanie żywopłotu. W ogrodzie w stylu francuskim nie może zabraknąć krzewów ozdobnych, formowanych w kształt figur geometrycznych: kul, kwadratów, wielościanów. Pomiędzy roślinnością koniecznie powinny się znaleźć rzeźby oraz posągi. Idealnym dopełnieniem ogrodu francuskiego jest fontanna.

Roślinność – drzewa, krzewy i kwiaty

Najważniejszą rolę w ogrodzie francuskim pełnią drzewa i krzewy w odcieniach zieleni: klony, świerki, ostrokrzewy, cisy, graby, głogi. Mniejsze znaczenie mają kwiaty, które najczęściej umieszcza się w ozdobnych donicach: tulipany, krokusy, lawenda, aksamitki, goździki, bławatki. Kwiaty mogą też wypełniać przestrzeń między liniami żywopłotów tworząc jednokolorowe płaszczyzny lub kolorowe wzory.

Ławki w ogrodzie w stylu francuskim

Ogród w stylu francuskim będzie idealnym miejscem na wypoczynek, jeśli ustawi się w nim żeliwne bądź stalowe ławki, np. z ozdobnymi poręczami. Najlepiej ustawić je wzdłuż alejek oraz w pobliżu fontanny.


Więcej na temat ogrodnictwo
Przeładuj

Czy "rodzinka.pl" wróci?! Tomasz Karolak ma doskonały pomysł! Ale czy to możliwe?

zobacz 02:33