Żelazko stojące stopą do obiektywu obok stosu koszul do prasowania
©thansforbuying/Fotolia

Domowe sposoby na kamień na żelazku

Żelazko stojące stopą do obiektywu obok stosu koszul do prasowania
©thansforbuying/Fotolia

Zwykły ocet i woda to sposoby na to, jak wyczyścić żelazko z kamienia tanio i skutecznie. Przy korzystaniu z tej metody skutkiem ubocznym oczyszczenia żelazka jest nieprzyjemny zapach octu, którego trzeba się pozbyć z domu do zakończeniu odkamieniania.

Mieszanka octowa na kamień w żelazku

Aby wyczyścić żelazko z kamienia, trzeba przygotować ocet, wodę i miękką szmatkę. Jeśli urządzenie jest mocno zakamienione, można użyć samego octu. Proporcje wody i octu mogą być różne i zależą od ilości osadu w żelazku. Miękka szmatka pomoże usunąć zewnętrzne oznaki osadzania się kamienia, czyli zatkane otwory w stopie żelazka.

Jak oczyścić żelazko w środku

Do pojemnika na wodę trzeba wlać tyle octu lub octu z wodą, by zbiorniczek był wypełniony w ¼. Następnie żelazko trzeba podłączyć do prądu, ustawić na najwyższą temperaturę i użyć funkcji pary. Wydobywająca się z urządzenia para octowa rozpuści i wypchnie na zewnątrz osad. To skuteczny sposób na to, jak wyczyścić żelazko z kamienia w środku, ponieważ ocet rozpuści kamień i udrożni kanały, którymi wydostaje się para. Gdy osad nie chce ustąpić za pierwszym razem, czynność można powtórzyć. Na koniec warto wlać czystą wodę (najlepiej destylowaną) i usunąć resztki octu, używając żelazka jak zwykle na przygotowanej wcześniej miękkiej szmatce.

 

Oczyszczanie żelazka najlepiej przeprowadzać w pomieszczeniu, które łatwo wywietrzyć i które ma zlew, a więc w kuchni, ewentualnie w łazience. Do prasowania najlepiej używać wody destylowanej, która nie powoduje osadzania się kamienia w urządzeniu. Przed rozpoczęciem oczyszczania warto przeczytać instrukcję obsługi żelazka, bo może się okazać, że ma ono funkcję automatycznego czyszczenia lub np. że nie wolno używać w nim środków takich jak ocet.

Oferowany przez Media Markt kod promocyjny to gwarancja niskich cen! Już dziś możesz kupić nowe żelazko bez obaw o koszty.

Oczyszczanie stopy żelazka

Aby oczyścić stopę żelazka z kamienia, należy przetrzeć ja kilkukrotnie miękką szmatką zanurzoną w occie lub occie z wodą. Natomiast przypalone żelazko wyczyścić można octem z solą, nakładając taką mieszankę na żółte miejsca na stopie. Przetarcie szmatką czy wacikiem powinno usunąć zabrudzenie. Stopę żelazka wyczyścić można też na gorąco. Wystarczy ustawić żelazko na najwyższą temperaturę i uprasować nim gazetę posypaną chlorkiem sodu, czyli zwykłą solą kuchenną. Podczas czyszczenia stopy żelazka teflonowego trzeba uważać, by jej nie porysować, zatem nie wolno używać drucianych zmywaków ani szczotek, by mechanicznie usunąć przypalony brud.


 
  • W domu można znaleźć mnóstwo przedmiotów, które w łatwy sposób pozwolą na szybkie odmienienie zapachu wydobywającego się z szafy. Zobacz jak!

Więcej na temat sprzątanie usuwanie plam
Przeładuj

Natalia Siwiec zapowiedziała, że ma ''asa'' na Dodę. Teraz spotkała się z Piotrem Krysiakiem!

zobacz 01:08