kobieta myje piekarnik
©Budimir Jevtic/fotolia

Domowe sposoby na czyszczenie piekarnika

kobieta myje piekarnik
©Budimir Jevtic/fotolia

Aby skutecznie wyczyścić piekarnik, trzeba użyć wody z octem lub mieszanki wody, sody oczyszczonej i płynu do naczyń. Piekarnik z termoobiegiem można umyć łatwiej, jeśli najpierw, z wykorzystaniem tej funkcji i wody, rozpuści się zaschnięty brud. Te sprawdzone metody są skuteczne i bezpieczne dla zdrowia i dla piekarnika.

Czyszczenie piekarnika z termoobiegiem

Jeśli piekarnik ma funkcję termoobiegu, bardzo ułatwi to czyszczenie urządzenia. Nie trzeba szorować zaschniętego brudu ani używać mocnych, chemicznych środków do mycia. Zatem jak wyczyścić piekarnik z termoobiegiem? Wystarczy do naczynia żaroodpornego wlać wodę, dodać sok z połowy cytryny i włączyć piekarnik na 170°C i funkcję termoobieg. Woda podgrzeje się na tyle, że zacznie parować, a dzięki dodatkowej funkcji pieca będzie krążyła wewnątrz i dotrze we wszystkie zakamarki. Ta metoda jest bardzo skuteczna zwłaszcza wobec zaschniętego brudu. Po wyłączeniu piekarnika wystarczy czystą ścierką namoczoną w wodzie z płynem do naczyń wytrzeć czyszczoną powierzchnię. Jeśli zabrudzenia są bardzo mocne, można użyć silniejszego środka albo domowej mikstury do czyszczenia.

Jak wyczyścić piekarnik z lekkich zabrudzeń?

Po każdym użyciu piekarnik powinien zostać umyty wodą z octem w proporcjach pól na pół. Jest to metoda ekologiczna i całkowicie bezpieczna, nie uszkadza piekarnika. Należy zamoczyć gąbkę lub ściereczkę w roztworze i wytrzeć dokładnie wnętrze piekarnika, a następnie przetrzeć samą wodą i wytrzeć do sucha.

Czyszczenie piekarnika z większego brudu

Jeśli woda z octem i odmaczanie przy pomocy termoobiegu nie skutkują, konieczne będzie sporządzenie pasty z wody, sody i płynu do naczyń. Pastę przygotowuje się w proporcjach: ½ szklanki wody, ¼ szklanki sody oczyszczonej i 1 łyżeczki płynu do naczyń. Jak wyczyścić piekarnik taką miksturą? Należy nałożyć ją na silne zabrudzenia albo na całą powierzchnię piekarnika i zetrzeć gąbką po upływie 15-20 minut. Po tym trzeba umyć piekarnik czystą wodą i wytrzeć do sucha.

Pobierz Ole Ole kod rabatowy i kup akcesoria, dzięki którym krok po kroku wyczyścisz swój piekarnik.

Jak umyć zaplamione drzwiczki od piekarnika?

Aby pozbyć się tłustych plam pomiędzy szybkami piekarnika, wystarczy odkręcić jedną z nich. Informację, gdzie znajdują się śrubki i jak je odkręcić, można znaleźć w instrukcji obsługi piekarnika. Mocno zapieczonego brudu pomogą pozbyć się denaturat i wazelina. Denaturat dobrze rozpuści tłuszcz, a na wyjątkowo oporne plamy można nanieść na kilkanaście minut wazelinę, zmiękczy brud i umożliwi jego usunięcie. Sprawdzą się też środki chemiczne przeznaczone do odtłuszczania. Po oczyszczeniu szybkę należy wytrzeć ściereczką namoczoną w wodzie, a następnie do sucha. Ostatnim krokiem jest jej ponowne przykręcenie do drzwiczek piekarnika.

 

 

Więcej na temat konserwacja i naprawy
Przeładuj

Natalia Siwiec zapowiedziała, że ma ''asa'' na Dodę. Teraz spotkała się z Piotrem Krysiakiem!

zobacz 01:08