Mężczyzna układa panele podłogowe
Image by LifetimeStock.com

Panele podłogowe do domu – przeznaczenie i właściwości

Mężczyzna układa panele podłogowe
Image by LifetimeStock.com

Panele podłogowe są najpopularniejszym wykończeniem podłóg. Zanim zdecydujemy się na zakup paneli należy zwrócić uwagę na stylistykę i rodzaj pomieszczenia oraz właściwości paneli – grubość, fakturę, połysk i ścieralność.

Panel podłogowy do domu – stylistyka i rodzaj pomieszczenia

Przed zakupem paneli najlepiej określić w jakim stylu będziemy urządzać wnętrze. Na rynku dostępne są panele, których brzegi są ścięte w kształcie litery „V” lub mające stonowaną strukturę. Pasują one głównie do pomieszczeń inspirowanych naturą oraz do tradycyjnych wnętrz. Panele podłogowe będące imitacją płytek ceramicznych lub kafli sprawdzą się w nowoczesnych, minimalistycznych wnętrzach. Ich zaletą jest brak nieprzyjemnego uczucia chłodu pod stopami, które towarzyszy tradycyjnej glazurze. Warto pamiętać, że w pomieszczeniach, gdzie wilgotność przekracza 70% (np. łazienka), możemy układać tylko specjalnie zabezpieczone panele. W takich miejscach materiały szybko łapią wilgoć i mogą się odkształcać. Szukając podłogi do łazienki warto kupować te panele, które mają najwyższą klasę ścieralności i są wodoodporne. Na ich połączeniach znajdują się specjalne listewki uszczelniające, które zapobiegają przenikaniu wody.

Właściwości paneli podłogowych – klasa ścieralności, grubość, faktura i połysk

Oprócz walorów estetycznych przy wyborze paneli podłogowych należy kierować się także ich właściwościami, które decydują o trwałości podłogi. Przed zakupem powinniśmy wybrać jaka klasa ścieralności, połysk, faktura i grubość nas interesuje.

 

1. Klasa ścieralności to odporność podłogi na ścieralność. Na rynku możemy spotkać różne oznaczenia klasy ścieralności. Według najpopularniejszej normy rozróżniamy sześć klas:

  • Kl. 21/AC2 – ten typ podłóg nadaje się do ułożenia w pomieszczeniach rzadko użytkowanych, np. w sypialniach;
  • Kl. 22/AC2 – przeznaczona do pomieszczeń średnio używanych, np. gabinet;
  • Kl. 23/AC3 – tego typu podłogi przeznaczone są do pomieszczeń, z których często korzystamy, np. przedpokoje;
  • Kl. 31/AC3 – rodzaj podłóg, które mogą być wykorzystane we wszystkich pomieszczeniach mieszkalnych oraz w pomieszczeniach niskiego użytku publicznego, np. pokoje hotelowe;
  • Kl. 32/AC4 – panele, które można ułożyć w każdym pomieszczeniu domu oraz w miejscach o średnim użytku publicznym, np. małe biura;
  • Kl. 33/AC5 – najwyższa klasa ścieralności. Ten rodzaj podłóg można wykorzystać we wszystkich pomieszczeniach w domu oraz w miejscach często użytkowanych, np. w sklepach.

2. Połysk paneli dotyczy wierzchniej części podłogi, która może być pokryta matowym, półmatowym lub połyskliwym laminatem. Im bardziej błyszcząca jest powierzchnia podłogi, tym intensywniejszy ma ona kolor i mocniej odbija światło słoneczne. Najbardziej naturalny wygląd mają podłogi o matowych powierzchniach.

3. Grubość paneli podłogowych to 6, 7, 8, 9 lub 10 mm. Im grubszy panel wybierzemy, tym podłoga będzie stabilniejsza, trwalsza i bardziej odporna na uszkodzenia. Najmniejsza grubość paneli do domu powinna wynosić 8 mm. Cieńsze materiały mogą się odkształcać i rozłączać w trakcie użytkowania.

4. Faktura podłogi ma oddawać wzór, jaki panel przypomina, np. słoje drzew. Panele o strukturalnych powierzchniach są bardziej funkcjonalne, ponieważ kurz i zabrudzenia są na nich mniej widoczne, niż w przypadku gładkich podłóg

Więcej na temat budowa domu remont
Przeładuj

Widzimy się wieczorem! Antek Królikowski zorganizował dla swoich gości prawdziwą włoską ucztę

zobacz 01:01